Над 1500 сигнала за паднали дървета и клони са подадени в Столичната община. Приоритетно се извозват падналите върху електропреносната мрежа, върху трамвайните релси и на пътните платна, обявиха от общината.
Екипите на дирекция "Аварийна помощ и превенция" и Столичната "Пожарна безопасност и защита на населението" са реагирали на над 200 сигнала, уточниха от общината.
Топлата есен е сред причините за счупените клони и дървета след снеговалежа. "Много дървета не разбраха, че е есен. През ноември нормално има листопад, а сега все още има дървета със зелени листа. Когато падне мокър сняг, той се задържа върху короните (на дърветата) и се стига по-лесно до пречупване на клони или на дървета", обясни пред БНР доц. Момчил Панайотов от Лесотехническия университет.
Друг фактор за прекършените клони и дървета е, че не е изградена истинска система за маркиране на опасни дървета, особено на държавно ниво. "Някои видове дървета не са толкова пострадали колкото други - това зависи от структурата на короната и от крехкостта на дървесината", подчерта доц.Панайотов. Той даде пример с шестил, с който София в последните години се залесява. Това дърво е с сравнително малка, но гъста корона.
Трета причина е, че рядко се прави истинска експертна оценка със съвременна апаратура на състоянието на дърветата. Има уреди, които могат да покажат колко загнило е едно дърво отвътре, обясни той, но в общия случай се разчита на експертизата на отделни хора, които не винаги са добре подготвени. "Изпращат ги на място да погледнат дървото. Работи се без строги правила", обобщи доц. Панайотов.