На първо четене: Забраниха строежите до защитените плажове

Промените в Закона за устройство на територията на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), касаещи забрана за строителство в непосредствена близост до защитените плажове, минаха на първо чете в зала.

След повече от два часа дебати те бяха одобрени със 157 гласа “за” и нито един против. Единствено депутатите от проруските партии БСП и “Възраждане” се въздържаха от гласуване.

Въпреки привидното единодушието по време на обсъжданията, че България се нуждае от ясно законодателство, което да сложи край на строежите по морето, се появиха и съмнения дали няма скрита замисъл на вносителите – ПП, ГЕРБ и ДПС. От една страна, дали не се правят промени заради интересите на някого или наистина всичко е в интерес на природата.

От днешните изказвания стана ясно, че е важно да се прецизират случаите, в които се забранява навлизането на тежка механизирана техника по плажовете. От МРРБ дават за пример невъзможността в края на това лято да бъде почистена плажната ивица от тоновете водорасли заради невъзможността да се използват машини.

За да бъдат изяснени всички неясноти в законопроекта и прецизирани някои от спортните моменти, народните представители решиха да създадат работна група, която да разгледа промените в ЗУЧК. Освен това депутатите дадоха заявка, че законопроектът ще бъде внимателно разгледан между първо и второ четене и няма да се бърза с окончателното им приемане.

Припомняме, че в края на месец септември Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски внесоха промени в Закона, според които се забранява всякакъв вид строителство – сгради, огради и допълващо застрояване на 500 м от границите на защитените плажове – Иракли, Бяла-Карадере и Корал.

Предлага се и увеличение на санкциите за нарушителите, поставили неправомерно преместваеми обекти както на територията на охраняемите морски плажове, така и на неохраняемите.

Друга промяна, заложена в текстовете, е изземане на правата на министъра на туризма при одобрението на схемите за това какви преместваеми обекти на територията на морските плажове са разрешени за поставяне. Отговорност за това вече ще има министърът на регионалното развитие и благоустройството.

От днешните изказвания в зала обаче стана ясно, че от МРРБ не са особено съгласни с въпросната промяна, тъй като не разполагат с необходимата информация.

Или с други думи, отново попадаме в ситуацията да се прехвърля отговорност. Именно с този мотив – спиране на прехвърлянето на отговорността – вносителите на промените в Закона мотивираха идеята си да се прехвърли отговорността към МРРБ.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови