Игнажден е, ето какво се прави

На 20 декември честваме Свети Игнатий. Игнажден е един от големите зимни празници, който предхожда Коледа.

Свети Игнатий Богоносец е вторият  епископ на Антиохийската църква след нейния основател - апостол Петър, и представител на поколението на Апостолските мъже. Прозвището му Богоносец идва от предание, според което св. Игнатий е детето, посочено и прегърнато от Христос, когато апостолите спорят за първенство.

За служението му като епископ на Антиохийската църква не се знае много. Известно е само свидетелството от разказа за неговото мъченичество, че св. Игнатий е „мъж апостолски във всичко“, който „грижливо управлява Църквата в Антиохия“ - особено по време на гонението при император Домициан. Първи въвел в богослужението антифонното пение - по подобие на ангелите, възпяващи Св. Троица от две противоположни страни, които той е бил удостоен да съзерцава във видение. Завършил живота си с мъченическа смърт в Рим.

Според народното поверие на този ден е началото на новата година, затова в някои райони го наричат още Нов Ден, Млада година. Тъй като денят е на границата между старата и новата година, с празника са свързани редица гадания и забрани, които носят лош късмет.

Вечерта срещу празника е първата Кадена вечер. За нея си приготвят постни храни. Според християнската традиция от този ден започват родилните мъки на Божията майка.

Имен ден празнуват: Игнат, Игнатка, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светла.

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови