Ситуацията с мигрантите у нас се ожесточи след рязкото затягане на режима по допускане на мигранти в България, особено около вече станалата пословична сага с нашето евентуално влизане в Шенгенското пространство.
Това каза пред Радио "Фокус" криминалистът и бивш служител на МВР - Иван Савов.
Според него трябва службите за сигурност да си вземат поука, да анализират обстановката възможно най-бързо и да модифицират действията си спрямо тази нова реалност.
Той обърна внимание, че много е вероятно ако преди мигрантите са минавали транзит през България, то сега изведнъж са започнали да приемат страната ни като крайна дестинация, в която биват задържани:
"Тяхната цел бяха проспериращите демокрации на Западна Европа. В момента, в който стана ясно, че от Австрия ще ни бъдат връщани мигранти, в момента, в който стана ясно, че охраната на нашата граница ще се засили неколкократно и изведнъж като че ли тези хора загубиха надеждата, че могат просто да минават от тук. И единственият им легален път от България е обратно в Афганистан, там, откъдето са дошли.
А сами разбирате, че всъщност дори финансово идването до тук и продължаването в Европа е доста голям разход. И това може би ги радикализира в момента тези хора. Дано не съм лош пророк, но мисля, че ще има трайна промяна в техния поведенчески модел, което не трябва да се замазва".
Според криминалистът въпросът с мигрантите трябва да се реши интелигентно: "Като се създаде работещ, истински алгоритъм за съдействие между различните структури. Тези хора, когато бъдат заловени на наша територия още с влизането си да им се направи триаж, който за момента, за съжаление, е доста повърхностен.
На практика службите в България в момента въобще не са наясно какви хора има сред тези т.нар. "мигранти“, дали сред тях има наистина опасни лица, дали има криминално проявени, дали има терористи и т.н.
Макар че вече са рядкост, сред тези мигранти има хора, които са образовани, хора, които идват със семействата си. Те наистина бягат, те не са икономически емигранти, а наистина бягат от заплашващи живота и здравето им ситуации. Това са хора, които най-малкото биха могли да бъдат интегрирани в нашето общество".