Европейската комисия отчете положителни резултати от оказаната от ЕС подкрепа за охраната на външните граници на България и Румъния.
Отбелязан бе напредък при връщането на мигрантите без право на престой в ЕС, подобрени бяха процедурите за предоставяне на убежище и противодействието на каналджиите.
Това заяви Оливие Ониди, зам.-директор на дирекцията на ЕК по въпросите на Шенген и вътрешната сигурност в ЕС, който говори пред евродепутатите от комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. Той отбеляза, че от март миналата година ЕК осигури финансиране за тези дейности. Най-важното е, че успяхме да подобрим сътрудничеството на всички равнища, това доведе до увеличено присъствие на европейската гранична служба "Фронтекс", добави Ониди.
Директорът на "Гранична полиция" Антон Златанов отбеляза, че най-тежката сухопътна граница в ЕС се намира между България и Турция. Влагаме огромен ресурс за нейното опазване и за наше огромно съжаление през 2022 г. и 2023 г. шестима български полицаи загинаха при изпълнение на служебните си задължения по тази линия, добави той.
Златанов също изрази мнение, че европейската подкрепа е донесла много ползи, включително с ускоряване на процедурите за разглеждане на молбите за убежище.
Над 98 процента от молбите бяха разгледани по тази процедура, уточни той. Основен наш приоритет е ефективното противодействие на контрабандата на мигранти и спасяването на човешки живот, посочи Златанов. Той обърна внимание на сътрудничеството с Турция и добави, че това е от ключово значение за намаляване на мигрантския натиск над Европа.
Изключително много подобрихме взаимодействието с турските власти в последната година. Изгради се доверие, резултатите от което са, че обстановката на външната граница на ЕС е спокойна, обобщи той, цитиран от БТА. По неговите думи нашата страна е готова да работи с ЕК за национален план за прилагането на новото европейско законодателство за миграцията.
Проявяваме нулева толерантност към нарушаването на основни права и това го гарантирам, каза Златанов в отговор на евродепутаски въпрос, свързан с опазването на правата на мигрантите и твърденията, че по българската граница има случаи на отблъскване.
По неговите думи е невъзможно да се отблъскват мигранти заради действията на турските власти. Той поясни, че миналата година българските граничари са предотвратили около 180 хиляди опита за незаконно проникване в нашата страна.