Идва ли краят на БДЖ?

За периода 2021-2023 г. БДЖ отчита 23% ръст на разходите. От 2012 г. до 2024-та пък има едва 1,8% ръст в цената на билетите. Това обясни пред БНР д-р Людмил Иванов, експерт по цифровизация и управление в железопътния транспорт.

Той определи предстоящото вдигане на цените на пътническия жп превоз с 20% като неизбежно и наложително, но посочи, че от БДЖ са могли да подходи диференцирано - увеличението да е само за новите влакове от "Дойче бан", които чакаме да пристигнат.

Имаме стар подвижен състав. Тези 76 вагона, които чакаме от "Дойче бан", ще дойдат до лятото, посочи Иванов.

Най-важното е да се предостави качествена услуга на пътуващите. А дали ще е българска или чуждестранна компания - ние сме задължени за отворим процедурата за обществен превоз за всички, които ще возят пътници в следващите 15 години. Може от Германия, може от Испания да дойде превозвач, коментира Людмил Иванов в предаването "Преди всички" относно отварянето на пазара за пътнически превози и за други оператори.

Самият факт, че БДЖ е под заплаха за съществуването си, вече подтиква към сериозни реформи в компанията, заяви Людмил Иванов. Той изрази умерен оптимизъм, че компанията ще успее да се стабилизира и когато подава оферти в следващите месеци, те да могат да се сравняват със западноевропейските.

Според него следва да отпадне субсидирането на бързите и експресни влакове по водещи направления, които така или иначе са печеливши.

Има и вероятност влаковете, които в момента купуваме, да бъдат отдадени под наем или продадени, уточни транспортният експерт.

Ако БДЖ не спечели тази услуга, вероятно ще се наложи държавата да се отърве от част от сградния фонд, отбеляза още Людмил Иванов във връзка със състоянието на държавната жп компания.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови