Със 118 гласа „за“, 44 против и 13 „въздържал се“ парламентът прие решение за ускоряване и завършване на процеса по практическата подготовка за приемане на еврото в Република България. Вносители на проекта за решение са Бойко Борисов и депутати от ГЕРБ-СДС.
В подкрепа на решението гласуваха от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“, ДПС, един депутат от „Възраждане“ и шестима депутати, нечленуващи в парламентарна група. „Против“ бяха 35 народни представители от „Възраждане“, четирима от „БСП за България“ и петима независими депутати. От „Има такъв народ“ се въздържаха.
Решението предвижда проектът на Закон за въвеждане на еврото в Република България да се разгледа приоритетно през първата сесия на 50-ото Народно събрание, а Министерският съвет, в координация с Българската народна банка (БНБ) и другите отговорни институции, да завърши до края на 2024 г. изготвянето на нормативната рамка по прилагането на този закон.
Министерският съвет (МС), в координация с БНБ и другите отговорни институции, да завърши процеса на техническа подготовка за приемане на еврото не по-късно от края на първото тримесечие на 2025 г., приеха още депутатите.
Предвижда се МС, в частност Министерството на финансите, да осигури чрез фискалната политика спазването на номиналните конвергентни критерии за държавен дефицит и дълг, както и за дългосрочния лихвен процент, като същевременно синхронизира действията си с БНБ за изпълнението на критерия за равнище на цените.
В решението е записано, че Република България приема еврото при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, равен на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.
Председателят на ПГ на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов посочи, че България трябва да влезе в еврозоната, когато е готова. По думите му това е демонстративно политическо решение, без практическа стойност.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира, че това е национално предателство.
„Това е третото или четвъртото такова решение, някой ви кара ли, попита той. Костадинов отново предложи като има очевидно разделение, да се свика референдум за влизането в еврозоната“, заяви Костадинов.
„Еврото не е чужда валута“, отвърна Манол Пейков от ПП-ДБ и добави, че България ще бъде първата държава, която ще въведе кирилски надписи върху европейските пари.