Експерти: Вода в България има, проблемът е в управлението

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч.

Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието. Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас - по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като решения се приоритизират резервните водоизточници и стратегическите язовири, които тепърва трябва да се построят или да се поправят. 

"Погледнато на многогодишна база - вода има. Проблемът обаче е в нейното разпределение през годината и в климата, който в последните години става все по-колеблив. Това е проблемът - ние да уловим по-рационално тази вода, която пада в моментите с валеж, които стават все по-кратки, но някои са по-изразени като количество".

Това е мнението на проф. Емил Гачев от секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН. Пред БНР той подчерта, че подобряването на начина на разпределение на водния ресурс е предизвикателство пред страната.

На многогодишна база водният ресурс е достатъчен, но не и ако се вглеждаме в отделните сезони, категоричен бе специалистът и напомни дългата суша през лятото и последващите малко валежи. Според него властите се надяват, че валежите ще свършат работата на тези, които не са се погрижили да има адекватно съхраняване и разпределение на водата. Ако не я свършат обаче, хората остават без вода, отбеляза със съжаление той.

Проф. Гачев изтъкна и големите запаси от подземни води, за които обаче спомена, че не всички са рационално включени и използвани. Според него това е една възможност нещата да се подобрят. Той наблегна и на състоянието на ВиК инфраструктурата и загубите. По думите му за всяка част от страната решението е специфично. 

Той посочи също, че трябва незабавно да предприемем мерки за нашата гора и стратегия за развитието ѝ. Гората е инвестиция в бъдещето, подчерта той и обясни, че когато има добре развита гора, тя пази от суша и наводнения. По думите му нямаме никакво време за губене, а трябва да започнем залесителна кампания.

Вода в България има, съгласи се и проф. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. По думите му средно годишно страната разполага с около 15 млрд. кубически метра възможности за вода и отделно 5 млрд. кубически метра подземни води. А разходът на вода общо средно годишно е около 5 млрд., посочи той и заключи:

"Ние разполагаме с ресурси 4 пъти повече отколкото ни е необходимо".

Проблемът за него е в управлението. Според него няма проблеми там, където има големи язовири за чисто водоснабдяване, и там, където има язовири за напояване и са трансформирани за водоснабдяване. По думите му където има язовир, не би следвало да има проблеми. 

При намаляване на притока на вода в язовирите - има приоритети, напомни експертът и подчерта, че водоснабдяването на населението е на първо място. 

Той коментира и проблемите с водата в Плевен. По думите му по време на обсъжданията на регионалните прединвестиционни проекти той е отговарял за частта "Осигуряване на вода". "Проблемът с необходимостта от изграждане на яз. Черни осъм ни беше изобщо забранен да го споменаваме", подчерта проф. Калинков и обясни, че забраната е била от МРРБ. Проектът е започнал от 2021 г. и е завършил през 2023 г. Според него това е била най-добрата възможност за инвестиции и осигуряване на вода за Плевен.

Една от основните възможности за справяне с кризата с водата е намаляване на загубите на вода, категоричен бе професорът и посочи 2 подхода - възможно най-голяма подмяна на старата водопроводна мрежа и постоянно провеждане на политика от всички ВиК оператори - да се изготви програма за намаляване на загубите на вода и тя да се изпълнява.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови