Държавата може да спре плащания след 18-19 януари, ако дотогава няма приет нов бюджет.
Това предупредиха финансови експерти пред „Телеграф“.
Причината са ограниченията в Закона за публичните финанси. Този закон казва как да се извършват държавните разходи, когато влизаме в новата година без приет закон за бюджета и без да е приет удължителен закон на предходния бюджет, каквато е сегашната ситуация.
Текстовете гласят, че в такива случаи приходите се събират в съответствие с действащите закони.
А извършването на разходите и предоставянето на трансферите е в размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет.
Ограничение
Според финансови експерти този таван на разходите като миналогодишните ще се стигне още около 18 януари. Държавата ще има пари, но няма да има законово основание да харчи над лимита. Затова дотогава новият бюджет задължително трябва да бъде приет, обясниха още експертите.
Заплатите в МО и МВР, определяни съгласно специалните закони, ще се вдигнат със задна дата и хората ще получат увеличенията накуп, прогнозира пред „Телеграф“ главният икономист на КНСБ Любослав Костов.
БЛИЦ припомня, че възнагражденията на военни и полицаи бяха обвързани със средната заплата, в резултат на което се прогнозираше ръст на заплатите на униформените с 50%. Това увеличение на възнагражденията не е изгубено, но може да се даде със задна дата накуп през пролетта, посочи Костов.
Без бюджет стои въпросът колко ще е минималният и максималният осигурителен доход. Данъчни експерти прогнозираха, че през януари размерите на максималния и минималния осигурителен доход и на здравната вноска за хората, които я внасят сами, ще останат на нивото от декември.
Това заварено положение ще бъде уредено със специален текст, който ще бъде вкаран в преходните и заключителни разпоредби на новия бюджет.
Таванът на пенсиите пък ще се запази на 3400 лева, както е в момента, обясни финансов специалист и уточни, че не е вярно казаното от Асен Василев от „Продължаваме промяната“, че таванът на пенсиите ще падне на 2250 лева.
ДДС за хляб и кръчми се вдига на 20%
ДДС за хляба и брашното, което сега е 0%, и за храната в ресторантите, която сега се облага с 9%, се връща автоматично от Нова година на 20%.
Причината е, че тези данъчни облекчения за двата сектора изтичат на 1 януари. Министерството на финансите не предложи удължаване на действието на намалените ставки, но този въпрос окончателно се решава от парламента. Депутатите обаче така и не стигнаха до разглеждането му.
Заведенията няма да вдигат цените, те ще поемат разликата от 11% за своя сметка, заяви пред NOVA шефът на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов. Той обаче очаква намалената ставка да се върне отново на 9%, когато парламентът приеме бюджета.
„Докъм 20 януари този въпрос се надяваме да бъде решен. Подкрепят ни ГЕРБ-СДС, БСП, ДПС-НН и "Възраждане". След като първото заседание на комисията по бюджет и финанси е насрочено за 7 януари, това значи, че тогава започва гледането на бюджета.
Оттук следва, че след полунощ на Нова година трябва да се пренастроят компютрите и касовите апарати от 9 на 20% ДДС. Това няма как да се отрази нито на сметките, нито на кувертите - невъзможно е да се печатат нови менюта с различни цени за толкова кратко време", обясни той.