На граничния пункт Промахон, свързващ България и Северна Гърция, дългите опашки от чакащи да преминат автомобили и камиони са изчезнали, а митническите сгради изглеждат празни.
След като на 1 януари България се присъедини към зоната за пътуване без граници в Европа, гърците свободно се насочиха към съседната страна, където цените на бензина са по-ниски, за да заредят резервоарите си, съобщава GreekReporter.
България, заедно с Румъния, са последните европейски държави, които станаха пълноправни членове на Шенгенското пространство без граници на Европейския съюз. Това означава, че от 1 януари 2025 г. отпаднаха граничните проверки за тези, които пътуват между сухопътните граници на тези две страни и всяка друга държава - членка на Шенген.
На граничния пункт Промахон, свързващ България и Северна Гърция, дългите опашки от чакащи да преминат автомобили и камиони са изчезнали, а митническите сгради изглеждат празни, според „Прото Тема“. Това безпроблемно пътуване вече накара много гърци да се отправят към България, за да заредят резервоарите си, заради по-ниските цени на българските бензиностанции.
Според последните данни на EU Oil Bulletin в края на декември един литър (0,26 галона) 95-октанов безоловен бензин в България се е продавал за 2,50 лева (1,28 евро/ 1,32 долара), докато по същото време в Гърция той се е продавал за 1,80 евро (1,86 долара). В същото време средната цена на литър бензин в България от 2015 г. до 2024 г. е била 2,23 лева (1,14 евро/ 1,18 долара), докато в Гърция цените устойчиво остават високи, като на моменти надхвърлят две евро (2,07 долара) за литър.
Гърция поддържа едни от най-високите средни цени на бензина и горивата в Европейския съюз, главно поради наложения от гръцкото правителство данък върху бензина, който е почти два пъти по-висок от минималната граница, предвидена в законодателството на ЕС.
Като се има предвид всичко това, гръцки шофьор с автомобил, чийто резервоар побира 50 литра (13,2 галона), ще плати 64 евро (66,2 долара), за да зареди гориво в България, докато това в Гърция ще му струва 90 евро (93 долара). На практика това означава, че гръцкият шофьор, когато зарежда гориво в България, ще спести 26 евро (26,9 долара).
Макар че новото свободно движение между Гърция и България ще спомогне за укрепване на връзките между двете страни, някои изразиха опасения относно сигурността, а други посочиха възможно увеличаване на незаконните дейности, включващи незаконен транзит на стоки и вещества.
Гърците, които живеят в близост до съседни държави като България и Турция, са пресичали границите, за да зареждат резервоарите си, години преди България да стане пълноправен член на Шенгенската зона.