Иде лятното часово време

Лятното часово време идва в България и в цяла Европа тази нощ. В нощта на 29 срещу 30 март (в събота срещу неделя), в 03:00 часа трябва да преместите часовниците с един час напред.

Смяната на часовото време на зимно и лятно е регламентирано с Постановление 94 на Министерския съвет от 13 март 1997 г., напомня БТА. Всяка година в нощта срещу последната неделя на октомври се въвежда зимно часово време, като часовниците се преместват с един час назад, а в последната неделя на март се преминава към лятно часово време, като часовниците се преместват с един час напред.

Разправията в ЕС за времето

Още от 2018 г. Европейската комисия предлага да се премахне промяната във времето и проведе пространно допитване в цяла Европа. Над 4 милиона души се обявиха тогава за край на практиката да се минава от едно на друго часово време два пъти в годината. После Европейският парламент даде зелена светлина да се изпълни волята на гражданите.

Съласие обаче между страните-членки така и не бе постигнато. На традиционния въпрос към говорител на Европейската комисия (ЕК) вчера, дали най-после ще настъпи краят на смяната на времето, отговорът бе щеговит:

"Елате отново с този въпрос след 6 месеца."

Доста проучвания показват негативното въздействие от смяната на времето върху здравето на хората. Според някои това води и до пътни инциденти. Но и ползите в пестенето на енергията при смяна на времето са скромни.

Полша, която е ротационен председател на Съвета на ЕС до юли тази година, иска да постави отново въпроса на дневен ред. Тя планира да проведе неформални консултации със страните членки, за да се опита да постигне напредък по въпроса. ЕК също насърчава подновяването на дискусиите. Но самите поляци признават, че подкрепата на страните членки за тази идея е ограничена.

Но ако Полша не успее в дискусиите за времето, то тогава Литва ще поеме нещата в свои ръце и обещава да превърне въпроса в един от приоритетите на литовското председателство на ЕС през 2027 г.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови