Пияни и подрискани туристи търсят най-често Бърза помощ

"За юли 100 повиквания са от филиалите в Бургас, Несебър, Поморие, Созопол и Царево. Юли има 31 дни, тоест изпълнявани са по 3-4 адреса на ден", каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков"Няма финансова възможност да се назначат повече спешни екипи

по Черноморието през летния сезон, така че винаги да има линейки на разположение. Тази стъпка е и безсмислена, тъй като, ако се назначат допълнителни екипи, тези хора няма да има какво да правят след септември. Проблемът е в това, че 80% от повикванията на линейки по морето не са за спешни случаи, но за съжаление, ангажират автомобили на спешната помощ". Това заяви по Дарик зам.-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков.

Оказва се, че хората на плажа най-често търсят линейка за стомашно-чревни оплаквания, обриви, слънчеви изгаряния, както и за проблеми след прекомерна употреба на алкохол.

Година след като на къмпинг "Нестинарка" почина 67-годишен русенец, а линейката пристигна 40 минути след повикването, тъй като бе ангажирана с друг адрес, равносметката на здравното министерство, е следната: едва 20% от повикванията по Черноморието са наистина спешни.

"За юли 100 повиквания са от филиалите в Бургас, Несебър, Поморие, Созопол и Царево. Юли има 31 дни, тоест изпълнявани са по 3-4 адреса на ден", каза Ненков.

 "Анализът на Министерството на здравеопазването показва, че 80% от повикванията всъщност не са за спешни, не са за животозастрашаващи или за състояния, които биха могли впоследствие да се превърнат в застрашаващи", коментира зам.-министърът.

Най-често повикванията са за стомашно-чревни оплаквания, респираторни инфекции, обриви, слънчеви изгаряния и пациенти, употребили алкохол, уточни той.

На въпроса дали решение на проблема е командироване на екипи по морето през лятото, Ненков каза, че това е най-бързият възможен вариант за реакция. 

"Всички сме наясно, че Черноморието се натоварва през летния период и през зимния няма нужда от толкова много екипи. Тази мобилност можем да я осигурим бързо и ефективно. Ако назначим още хора и още линейки по Южното Черноморие, те след септември няма какво да правят там", уточни той.

Зам.-министърът е категоричен, че има средства за осигуряване на допълнителни линейки при нужда. Според него лучаят в "Нестинарка" от миналата година е показателен.

"Една огромна част от функциите, които изпълняват натоварените центрове на Спешна помощ, е, че те не изпълняват истински спешна медицинска функция. Ангажирането на екипите по адреси и липсата на свободен екип може да генерира подобен случай като в "Нестинарка". За нашите финансови възможности е невъзможно да имаме повече екипи, отколкото ни трябват, за да може, ако се случи нещо подобно, ние винаги да имаме екип на разположение да тръгне. Факт е, че екипите са закъснели, не защото са пили кафе, а защото са били ангажирани на друг адрес.

Факт е, че човек, който извика линейка, защото го боли главата, ангажира екип, който би могъл да спаси живота на някой тежко болен, но тези неща няма да могат да бъдат оправени лесно и бързо. Тоест искрено се надяваме организацията на работа в Спешната помощ да е такава, че да не се получават такива неща като на "Нестинарка". Но там има обективна причина с ангажиране на различни адреси и физическа невъзможност да се притекат бързо на помощ в случая", коментира Ненков.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови