Четете за патилата на родителите на 7-годишно дете
Повече от година прегледите при специалист в Бургас след 20 часа и в почивните дни са платени. Таксата е 30 лева. До неотдавна спешният център в многопрофилната болница в града приемаше безплатно.
През юли обаче ръководството й обяви, че специалистите не достигат и се договори с четирите частни лечебни заведения в града да се въведе месечен график на дежурните специалисти. Оттогава бургазлии не могат да разчитат на безплатен преглед през нощта или в почивните дни, съобщава "Монитор".
Обикновено в първите две седмици на месеца в МБАЛ има дежурен педиатър и ако се случи малчуганите да се разболеят в тези дни, то прегледът им ще мине гратис. След това обаче дежурството по педиатрия се поема от частните болници, където прегледът на хлапетата се плаща по 30 лева.
За пациентите на личните лекари, които имат сключен договор със съответната частна болница, прегледът е безплатен, но шансът да се улучи в конкретен ден точно тази болница с дежурен педиатър е нищожен. По същия начин стои въпросът и с останалите специалисти. Изключение от правилото е въведено единствено за ортопедите, за които се плаща в брой навсякъде.
В случаи, когато пациентите потърсят помощ в болница, сключила договор с личния им лекар, се плаща само потребителската такса. Ако обаче се наложи да се пуснат изследвания, рентген или да се постави инжекция, то те се цакат отделно на парче.
Бургаско семейство изпита на гърба си целия кошмар на здравната система, след като 7-годишното им дете пострада в извънработно време. Случаят се разигра през ноември миналата година. Родителите отнесоха въпроса до най-високо ниво, след като три болници в Бургас отказали спешна помощ на 7-годишното им дете.
Инцидентът с дъщеричката на Михаела Чобанова станал в извънработното време на личния лекар. На връщане от училище детето паднало и си наранило крачето. Наложило бащата да го отнесе на ръце до болницата. Избрал бившата Трета поликлиника, която била най-близо. Там обаче му обяснили, че ортопедът ще ги приеме срещу такса от 30 лв. Но тъй като нямали свободни часове, ги насочили към спешния център на бургаската МБАЛ. Родителят хванал такси до Спешния център, но отново ударил на камък.
Там му обяснили, че нямат дежурен ортопед и трябва да заведе детето в една от частните болници, която се намира на 20 км. От адреса, бащата повикал съпругата си да ги откара с колата. През това време детето плачело от болка. Там се оказва, че ортопедът преглежда срещу 40 лева.
В бързината родителите били забравили да вземат пари. Докторът отказал да приеме детето. От телефон 112 им обяснили, че единственият дежурен такъв специалист е във въпросната болница и, ако изпратят линейка, тя пак ще ги закара при него. Родителите са сигнализирали с писмо МЗ.