Живко Табаков: Всички завършващи Медицинския факултет трябва да остават поне 3 години в Бургас

Спешно да се увеличи и приемът за медицински сестри в Бургас, апелира Табаков

Приетите държавна поръчка в новооткрития Медицински факултет поне три години след своето завършване трябва да остават да работят в Бургас или в България, за да няма изтичане на кадри. Това заяви кандидатът за кмет на Бургас Живко Табаков по време на второто предаване по проблемите, които вълнуват бургазлии. 

Тази седмица темата бе здравеопазване и до Табаков застанаха д-р Димитър Шишков, уролог, с редица специализации в Швейцария, член на Европейската урологична асоциация, както и д-р Светослав Тодоров, магистър по обществено здраве и здравен мениджмънт, специализант по неврохирургия в УМБАЛ-Бургас.

„Нужно е Община Бургас да положи огромни усилия да се увеличи и приемът за медицински сестри. Има липса на кадри в здравеопазването, особено на медицински сестри. В момента съотношението е един доктор към една сестра. Нормалната практика трябва да бъде 1 към 3. Важно обаче е и как да задържим младите специалисти при нас. Смятам, че приетите държавна поръчка, които завършват в града ни, поне три години трябва да остават да работят в Бургас. Фондът за отдаване на жилища също трябва да бъде увеличен, като имаме добри практики в тази сфера”, коментира Табаков.

Д-р Тодоров със съжаление призна, че много от младите лекари у нас трябва да работят на няколко места, за да си позволят да имат нормален стандарт на живот.

„Един човек след нощна смяна не е продуктивен на следващия ден, като специализантите, които са длъжни в 8:00 часа да са на линия и да изпълняват своите задължения. Много по-продуктивно ще е, ако знам работното си време, работното си място, и мога да ги съчетая. Мен лично ме обижда и ми се е налагало с дни да преживея една лоша дума от пациент. Хората не оценяват своите лекари, че ако те не са там, то няма кой да им помогне. Не само парите, но и лошото отношение, кара колегите ми да отиват в чужбина”, отбеляза той.

Според д-р Шишков лекарската професия е призвание. Той също така посъветва и бургазлии да избират внимателно лекарите, при които ходят.

„Един лош човек гарантира и лошо качество сред лекарите. Добрият лекар е добър специалист и добър човек. Мога да посъветвам бургазлии, които не са доволни от отношението на определен доктор, просто да не ходят при него. Това е естествен подбор и сред природата. 

Ходете при лекарите, които са и хора. Важно е един специалист да накара пациентите си да повярват в лечението му. За добро здравеопазване е нужна и добра икономика, нужен е сериозен контрол на парите, които да не се раздават по шуробаджанашки начин”, коментира специалистът.

Кандидатът за кмет Живко Табаков поясни, че е провел редица разговори с представители и директори на общински болници, както и с частни такива. Основните проблеми, не само от това, което са му казали те, но и от мнението на бургазлии, били липсите на кадри и здравна стратегия, както и неправилното финансиране.

„Ясно разбирам, че като кандидат за кмет, всичко, което се изисква от администрацията, ще бъде направено. Неоспорим факт е, че Община Бургас сега води политика към инвестиции в здравеопазването. Трябва да сме наясно, че не можем само да финансираме болниците, но е нужна и ясна визия за тяхното развитие. 

Нужен е щателен анализ на цялата материална база на здравните заведения в града, защото действително се дадоха много пари за Комплексния онкологичен център, но техническите бази на Психодиспансера и Белодробната болница имат нужда от голяма инвестиция също”, каза още Табаков.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови