Валията на Къркларели: COVID-19 идва от Истанбул, а не от България
„Не сме изправени пред ситуация, която да изисква затваряне на граничните пунктове. Ако поддържаме мерките си на най-високо ниво, това няма да е проблем. Случай на COVID-19 с произход от България до момента не е открит", заяви пред медиите валията на Къркларели Осман Билгин.
В действителност контролът на границата е изключително строг, увери се лично екип на meduzata.com. На ГКПП Малко Търново – Дерекьой при влизане в Турция се измерва температурата на всеки един турист, вземат се всички необходими предпазни мерки.
В Одрин, Къркларели, Чорлу и други турски градове лекари настояват да се затворят граничните пунктове Капъкуле (Капитан Андреево), Дерекьой (Малко Търново) и Хамзабейли (Лесово) като мярка срещу разпространението на COVID-19.
Валията на Кълкларели обаче е категоричен, че няма случай на пристигнал на шопинг турист от България, който да е заразил местен гражданин с коронавирус.
„С увеличаването на случаите в Истанбул, се увеличават и броят на заразените в нашия град. Вече не ходете в Истанбул, освен ако не е задължително. Моля, не идвайте в нашия град и от Истанбул. Ако не прекъснем насила комуникацията си с Истанбул, нямаме шанс да контролираме случаите", призова Осман Билгин.
Рестриктивните мерки срещу COVID-19 се спазват безотказно в Турция.
И ако в България повечето не приемат сериозно опасността от зараза с коронавирус, то на юг от границата положението е съвсем различно.
Още на границата посрещат всеки с термометър и дезинфектант.
В заведенията и големите магазини практиката е същата. На входа на всеки посетител се мери температурата, поливат му се ръцете със спирт и едва тогава може да влезе. Ако носи шлем, не може да премине отвън навътре, необходимо е да сложи и маска.
Навсякъде са разлепени табели с указания за разстоянията, които трябва да се спазват между хората, за предпазните средства, температурата и т.н.
Включително и на български, защото нашенци нападнаха като термити магазините в Турция, след 1 септември, когато падна изискването за PCR тест.
В ресторантите клиентите с маски дочакват сервирането на поръчката си и чак тогава откриват лицата си, за да се хранят.
На излизане от заведението отново стои служител с дезинфектант, а клиентите са задължени да си подадат ръцете за обеззаразяване.
В покритите пазари тип капалъ чарши, в моловете и големите търговски вериги переодично се дезинфекцира всичко. Минават служители с химически костюми и пръскачки на гърба и обеззаразяват повърхностите.
Текст и снимки: meduzata.com
***
Journalism Emergency Relief Fund