Дългият COVID продължава 18 месеца, сочи ново изследване

Повечето пациенти с COVID-19, които имат симптоми 12 месеца след преболедуване, е вероятно да страдат от тях и след 18 месеца, показва ново проучване, цитирано от "Ройтерс".

То проследява 33 281 души в Шотландия, които са дали положителен тест за коронавирус. Повечето от резултатите съвпадат с по-малки по-ранни проучвания.

Сред подгрупа от 197 преболедували COVID-19 със симптоми повечето съобщават за продължителни симптоми и след 12, и след 18 месеца, се казва в публикация в "Нейчър комюникейшънс" (Nature Communications).

Сред тях година след установяване на инфекцията 11% продължават да имат симптоми, 51% са се възстановили частично и 39% - изцяло. Година и половина след положителния тест 11% не са се възстановили, 51% са частично възстановени и 38% - напълно.

Най-честите продължителни симптоми включват задух, болка в гърдите, сърцебиене и объркване и "мозъчна мъгла".

Асимптомните инфекции не са свързани с продължителен COVID. Но сред 31 486 души със симптоматични инфекции почти половината съобщават за непълно възстановяване след 6 до 18 месеца.

Общо 3744 участници със симптоматични инфекции са попълнили въпросници за изследването, според които шест месеца след прекарване на заболяването 8% съобщават за липса на възстановяване, 47% съобщават за частично възстановяване и 45% съобщават за пълно възстановяване. Тези нива почти не са се променили след 12 месеца, като 8% съобщават за липса на възстановяване, 46% за частично възстановяване и 46% за пълно възстановяване.

Това означава, че един от 20 пациенти със симптоматична инфекция не съобщава за възстановяване.

"Нашето проучване е важно, защото допринася за разбирането ни за продължителен COVID сред общото население, а не само при хората, които трябва да бъдат приети в болница с COVID-19", заяви ръководителят на изследването Джил Пел от университета в Глазгоу.

Дългият COVID е по-вероятен при пациенти, които са били хоспитализирани, и при тези, които са по-възрастни, жени, хора в социално-икономически неравностойно положение и със съществуващи здравословни проблеми.

Изглежда, че ваксинацията преди инфекцията предпазва от някои дългосрочни симптоми.

Изследователите са анкетирали близо 63 хил. души само с отрицателни тестове за COVID-19, за да разграничат здравословните проблеми, които се дължат на COVID-19 от тези, които биха се очаквали при общото население, пише "Ройтерс".

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови