Какви здравни права има потребител, който живее и работи в чужбина, където е здравноосигурен, а през лятото си идва в България на почивка. Може ли да се лекува в България през този период, ако му се наложи да търси медицинска помощ.
Този въпрос засяга хиляди българи с подобна съдба, обясняват от Асоциация "Активни потребители“.
Като здравноосигурен в друга държава-членка на ЕС, за да ползвате медицинска помощ при временен престой в България (ваканция, екскурзия, кратко посещение), трябва да разполагате със съответния документ доказващ, че сте здравноосигурен.
1. За спешни и неотложни медицински ситуации или при обострени хронични болести - валидна европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК), издадена от чуждата здравноосигурителна институция.
Тази карта има за цел покриването на медицинската услуга. Картата се приема само в болници и лекарски практики, които имат сключен договор с НЗОК. Дали състоянието е спешно или неотложно се определя от лекуващия лекар.
Той /лекуващият лекар/ преценява обема и вида на необходимите спешни медицински услуги, които следва да се предоставят на пациента срещу валидна ЕЗОК. Според европейските регламенти, ЕЗОК не е предвидена за провеждане на планирано лечение, диагностика и/или изследвания извън компетентната държава по осигуряване.
2. За планирано лечение или планирани медицински процедури, може да кандидатствате в чуждата здравноосигурителна институция за издаването на формуляр S2.
Това е официалният формуляр, който се издава при планирано лечение. Съществува и възможност да заплатите медицинската процедура или услуга, като с оригиналните финансови документи /фактури и касови бонове и др./ имате право да кандидатствате за възстановяване на направените разходи след завръщането ви в страната, където се осигурявате.
За да проверите вашия документ, НЗОК е разработила специална електронна услуга на адрес: https://reports.nhif.bg/R3/, пише Pariteni.bg.
Запомнете: вашият най-важен идентификатор във всички издадени ви медицински документи следва да бъде осигурителният ви номер, вписан във формуляр S2.
Всички ученици, които са завършили средното си образование през тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, трябва сами да внасят здравните си осигурителни вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение.