Какви услуги е длъжен дa ни предостави личният лекар

Всяко здравноосигурено лице има право да избере своя личен лекар. Право на личен лекар имат и децата. Избор на личен лекар на децата извършват техните родители, обясняват от НЗОК.

За поставените под запрещение лица изборът се извършва от техните настойници или попечители. Чужденците, които имат статут на дългосрочно или постоянно пребиваващи в България, ползват същите права, които имат българските граждани по отношение на медицинската помощ. Лекарят трябва да има сключен договор с НЗОК.

Избирането на личен лекар за първи път е възможно по всяко време на годината.

След като си изберете личен лекар, за да се регистрирате за пръв път при него ви е необходим формуляр – Регистрационна форма за първоначален  избор на общопрактикуващ лекар. Можете да изтеглите регистрационна форма от интернет страницата на  НЗОК, пише pariteni.bg.

Как да направите първоначална регистрация приличен лекар?

За да направите избор на личен лекар и регистрация при него отидете лично в кабинета на избрания от вас общопрактикуващ лекар и носете документ за самоличност и регистрационната форма за първоначален избор в 3 екземпляра.

Вие сами трябва да попълните личните си данни в регистрационната форма. Общопрактикуващият лекар вписва в регистрационната форма за първоначален избор своите лични данни, както и данните на своята практика.

Какви медицински грижи може да ни предостави личния лекар?

  • ОПЛ диагностицира заболяванията, назначава съответната терапия и проследява лечението. ОПЛ разполага с по-ограничени възможности, като например липса на необходимата специализирана апаратура. При необходимост от повече изследвания или трудности в диагностиката ОПЛ насочва пациентът за консултация с тесен специалист. 
  • Основната функция на ОПЛ е превантивната, т.е. профилактиката. Задачата на общопрактикуващия лекар е да открие своевременно рисковите фактори у индивида, да проследява, да намали или премахне риска от развитие на дадено заболяване. 
  • ОПЛ основно се занимава с превенция на основните хронични заболявания: артериална хипертония, диабет, рак с различна локализация (рак на гърдата, шийката на матката, дебелото черво и др.), хронични заболявания на дихателната система (ХОББ), ревматологични заболявания (остеопороза) и др. При липса на каквито и да е симптоми и отклонения, проф. преглед се прави един път в годината и включва различни общи изследвания, както и изследвания свързани с пола и възрастта. 
  • Профилактичния преглед в България е задължителен и при неявяването на пациента – той подлежи на санкция.
  • ОПЛ трябва да диспансеризира пациенти със съответни социално-значими заболявания: артериална хипертония, диабет, исхемична болест на сърцето и др.
  • ОПЛ трябва да обучава своите пациенти как да променят начина си на живот при наличие на рискови фактори за развитие на дадено заболяване, да обучава и подсеща пациентите си за вредата от тютюнопушене и алкохола, да консултира за прием на медиакменти (противозачатъчни, хормонозаместителна терапия и др.) и т.н.

Трябва да знаете още:

  • В Националния рамков договор за медицинските дейности са регламентирани условията и начинът за оказване на извънболнична медицинска помощ от общопрактикуващите (личните) лекари при сключването на договорите им с НЗОК.
  • Личният лекар обявява в амбулаторията на място, достъпно за пациентите, своя месечен график, който съдържа часове за: амбулаторен прием; за домашни посещения; за промотивна и профилактична дейност; за работа по програма "Майчино здравеопазване“; за работа по програма "Детско здравеопазване“. 
  • Графикът съдържа телефон за консултация и за домашни посещения - телефон на практиката. В графика се посочва и заместник на избрания ОПЛ за случаите, когато той не може да изпълнява лично задълженията си, както и неговото местоположение, телефон и други начини за контакт, а също и местонахождението, телефонът и другите начини за контакт и с дежурния кабинет и/или лечебното заведение, осигуряващи медицинска помощ на пациентите извън графика на ОПЛ.
  • Извън този график, в случаите, в които личният лекар не може да изпълнява лично задълженията си, той  поставя на видно и общодостъпно място в амбулаторията си съобщение за срока на своето отсъствие, както и имената на заместника, неговото местонахождение, телефон и други начини за контакт. 
  • Когато ОПЛ обслужва пациенти в повече от едно населено място, графикът се изготвя за всяко населено място поотделно, в т. ч. и за всеки нает лекар в практиката.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови