При грип и гриподобни вируси най-активно заразен е човек в първите дни - докато още дори самият той не е усетил, че се разболява - т.е. ден-два, както и 1-2 дни след проявяване на симптомите. След това заразността от даден болен рязко намалява.
Това заяви държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той призова всички, които усещат симптоми, моментално да си останат вкъщи и да си обърнат внимание - да вземат симптоматични лекарства.
Навременното лечение на грипа е много важно - има 1-2 противовирусни препарата, ако бъдат взети в рамките на 24-48 часа от първи симптоми. Няма сигурна връзка между силата на симптомите и това как ще изкараш вируса, каза Кунчев пред БНТ. И напомни, че заради студеното време лигавицата на носа е изтъняла, по-пропусклива, което ни прави по-уязвими за вируси - мръсният въздух също допринася за по-лошото състояние на лигавиците ни.
Възможно е да вземаш като превенция противогрипни лекарства, обаче това не може да е широка практика, пак зависи. По принцип в България се прилага за много рискови хора - с тежки съпътстващи хронични заболявания.
Може да се заразиш два пъти с грип в рамките на един сезон, но трябва да са различни щамовете. И въпреки това такива случаи са много малко вероятни, разказа Кунчев. Имунитетът срещу грип "държи" около 6 месеца, до година-година и нещо, не повече, добави той. И предупреди - грипът всяка година вади нови щамове, срещу които нямаме специфична имунна защита.