ЕС ще позволи да се намали ДДС-то при облагане на публикации в интернет, дори и за нулева ставка. Тази възможност е обсъдена на заседанието на Съвета по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН),
проведено на 21 март в Брюксел. Фокусът на дебата е бил върху възможността да се прилагат не просто намалени, но и свръх намалени и нулеви ставки за онлайн публикации. Според сегашните разпоредби на ДДС директивата услугите, извършвани по интернет, включително публикациите предоставяни по електронен път, трябва да се облагат със стандартната ставка на ДДС (поне 15%). От друга страна, държавите членки могат да облагат публикациите на всички видове физически носители с намалена ставка на ДДС (поне 5%). България подкрепя предложението за по-ниска ставка по ДДС за онлайн публикации, доколкото то ще бъде като опция за държавите членки, пише в официалното съобщение.
Според Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите в България, при по-малък процент на ДДС от 5 % потребителят няма да усети намаление на цената. Намалението ще извади на светло сивия сектор, което е в полза на държавата. Подобен процент данък добавена стойност, според нея, трябва да има и за млекопреработвателите.
По повод поисканото увеличение на цената на природния газ, Мариана Кукушева определи като исторически и заяви: „Притеснява ни начинът, по който работят КЕВР. Трябва да си дадем сметка, че когато сме в полет, не бива някой да променя траекторията на бизнеса!“
Хлебопроизводителите се надяват на бързо сформиране на правителство, за да се започнат разговори.