Шумно рекламираният внос на чуждестранни работници от екзотични дестинации като Бангладеш, Непал, Индия и Киргизстан постепенно се превръща в сериозен проблем за България.
Хотелиери и работодатели сигнализират, че тези работници често изчезват без следа, а това се свързва с нелегални канали за мигранти към Западна Европа.
Заместник-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов сподели тревогата си относно настоящата ситуация. Той съобщи, че само днес двама работници от Бангладеш, наети за миячи по Черноморието, са изчезнали. „Преди няколко дни избягаха още осем от „екзотичните“ работници. Някои изчезнаха още в първите дни след пристигането си у нас“, разказа Налбантов пред Флагман.
Инцидентите не са изолирани. Избягалите работници обикновено оставят всичките си вещи зад себе си, включително куфарите с дрехи и дори паспортите си. „Куфарите с дрехите на бангладешците си бяха в стаите им. Паспортите също. Още сутринта алармирах полицията, но не забелязах там да се притесниха особено“, допълни Налбантов.
Според него, нарастващият брой случаи на изчезнали работници предполага наличието на добре организиран канал за нелегално прехвърляне на мигранти към по-богатите западни държави. Тези хора, пристигайки в България като работници, вероятно имат за цел да достигнат до страна от Европейския съюз и след това да се прехвърлят към Западна Европа, където правителствата приемат почти всички, които се доберат до техните граници, дори и без лични документи.
Тенденцията мигранти да прикриват своя произход не е нова. Много от тези бегълци, след като преминат в западните страни, представят себе си като бежанци от конфликти като тези в Сирия или Афганистан. След военния преврат в Бангладеш на 5 август, и тази страна се добавя към списъка на държавите, от които хората се опитват да избягат.
Ситуацията стана още по-тревожна в началото на годината, когато Министерството на туризма на България обяви, че страната вече може да се сравнява със Западна Европа по отношение на вноса на чуждестранни работници от Третия свят.
Това, което обаче беше промотирано като успех в осигуряването на работна ръка за местната индустрия, се оказва сериозен риск за нелегална миграция. Работниците, които поемат позиции като миячи, чистачи, берачи и строители, явно виждат България не като крайна дестинация, а като преходна точка към Запада.
Веселин Налбантов смята, че е необходимо да се обърне сериозно внимание на ситуацията и да се разследва евентуалното наличие на организиран канал за нелегална миграция. „Очевидно е, че за тези хора е важно да се доберат до страна членка на Европейския съюз и след това тайно да се изнесат към богатите страни“, казва той.