Водещи експерти по горите, както и представители на местните власти от България и Турция обменят опит в борбата срещу вредителите по иглолистните гори в Странджа.
Тридневният семинар се провежда в Созопол и е на тема: "Прилагане на превантивни и интегрирани методи в иглолистните насаждения с цел подобряване на тяхното състояние".
Проектът, по който работят българските и турските лесовъди е Здраве за гората /Forest health/.
Преди две седмици в рамките на същия проект бе проведен семинар в Къркларели на тема „Мерки и дейности за подобряване на иглолистните гори в трансграничния регион“.
Общата цел е изграждане на мониторингова мрежа за проследяване динамиката на популация при корояда в изкуствено създадените иглолистни култури в района на Бургас и Къркларели чрез извършване на специализирани изследвания и установяване разпространението на короядите в изкуствено създадените иглолистни култури.
Вчера в Созопол семинарът бе открит от инж. Мариян Костадинов – директор на РДГ – Бургас, като приветствие поднесе и Йондер Терзи – директор на Дирекция по управление на горите в Къркларели.
Работната част продължи с три презентации.
Мария Кирилова, директор на Лесозащитна станция Варна, представи темата „Прилагане на профилактични мерки чрез залагане на капани и анализ на резултатите“.
Ето какви вредители са установени в горите на Странджа:
От направения анализ на събрания биологичен материал в заложените процепни капани се установи, че в иглолистните насаждения преобладава шестзъбия корояд (Ips sexdentatus Boern.) и в малка степен върховия корояд (Ips acuminatus Gyll.). По-малък е броят на голям горски градинар (Tomicus piniperda L.), малък боров хоботник (Pissodes castaneus De Geer.), рагиум (Ragium mordax DeGeer.) и Tetropium castaneum L.
В иглолистните насаждения, в които са заложени мониторингови точки не се установиха образувани „короядни петна“, както и изсъхнали дървета вследствие на короядите.
Фитопатогенната гъбата Mycosphaerella pini паразитира по иглиците. Първите признаци на заразяване се наблюдават в края на септември – началото на октомври, най-често в средната и долната част на короната.
Заразените иглолиста придобиват бледожълтеникав отенък, а малко след това се образуват полупрозрачни пръстени, широки няколко милиметра. Повредите се изразяват в покафеняване и преждевремено загиване на две и повече годишните иглици, поради което дървета се обезлистват.
***
Презентацията на инж. Николай Стоянов бе на тема: „Система за интегрирана растителна защита за контрол на популацията от корояди“.
Ето в какво се изразява защитата от корояди:
Лесовъдски мероприятия:
- Санитарна сеч, принудителна сеч и сечи за трансформация;
- Презалесяване с устойчиви видове;
- Селекциониране на устойчиви произходи.
Създаване на мониторингова мрежа с феромонови уловки
Залагане на ловни дървета
Превенция на лежаща дървесна маса за населване и/или излитане на коряди
Третиране на лежаща, стояща и надробена маса със специализиран инсектицид.
Биологична борба.
Раздробяване на остатъчната дървесна маса на технологични трески.
Добрата българска лесовъдска и лесозащитна практика показва, че най - ефикасна мярка за борба с короядите са навременно изведените санитарните и принудителните сечи, т.е. премахване хранителната база за масово намножаване на вредителите.
Какви са възможностите за бъдещи съвместни дейности:
Интегриране на работата на екипите от Бългрия и Турция в международни инициативи свързани с контрола на популациите на короядите и други болести и вредители по дървесната растителност.
***
Инж. Деян Стойнев от ИАГ разясни административната структура в горите. Към ресорното министерство МЗХ има 6 държавни предприятия със 139 горски стопанства и 28 ловни, които извършват стопанската дейност.
Контролът е в ръцете на Изпълнителната агенция по горите ИАГ, към която има 16 Регионални дирекции по горите РДГ.
По биоразнообразие България е на трето място в Европа. Има три национални парка, 11 природни парка, като сред тях е Странджа, и 700 защитени зони.
Ползването на горите е екологично, като по-голям е прирастът отколкото сечите.
Семинарът продължава днес с практическа част на терен.
Текст и снимки: meduzata.com