Фалшив и отровен вносен мед залива пазара

Европейският парламент одобри временното политическо споразумение със Съвета относно актуализираните правила за наименованието, етикетирането и представянето на някои храни.

Новите правила ще се борят с вноса на фалшифициран мед от страни извън ЕС чрез задължително и ясно видимо етикетиране на държавата на произход.

"В ЕС се разпространяват огромни количества фалшифициран мед. Благодарение на натиска на пчеларите се стигна до това решение. Години наред искахме да се посочи какво е участието на вносния мед. У нас той е от страни извън ЕС - основно от Украйна, Китай, Турция и страните от Южна Америка. Вносът не е малко", коментира Михаил Михайлов от Обединен български пчеларски съюз за Bulgaria ON AIR.

От думите му стана ясно, че страните от ЕС трябва да одобрят това предложение и то да се въведе. На етикетите ще трябва да се обозначава страната на произход.

"Ние искаме нещо повече - да се посочват количествата на чуждестранния мед. Да се знае съотношението. Малки количества качествен български мед се смесват с големи количества вносен мед. Влизат медове, които са обременени с пестициди и високо съдържание на вредни вещества. Внасят се и се смесват главно от преработвателните предприятия", подчерта Михайлов в "България сутрин".

Той очаква да се стигне до обозначаване на процентното съдържание на вносния мед.

Гостът изтъкна, че в малките опаковки няма мед, а те са глюкозно-фруктозен продукт. Те са всичко друго, но не и пчелен мед, настоя Михайлов.

Той добави, че медът се фалшифицира на 4 пункта - от производител, от преработвател, от търговец и от пчелари, които продават на крайния потребител.

"В цялата верига има стриктни наредби, които не се спазват. Нормативната ни уредба е много добра, изпълнението куца. Няма достатъчно ефективен контрол от БАБХ. Те се оправдават с това, че нямат административен капацитет", завърши Михайлов.

 

Коментари   

#1 Wally 27-05-2025 23:01
Howdy! Quick question that's entirely off topic. Do you know how
to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone.

I'm trying to find a template or plugin that might be able to
correct this issue. If you have any suggestions, please share.
With thanks!

my homepage; meilleur
casino en ligne: [censored]url@k athyioh758441
Цитиране

Добавете коментар


Защитен код
Обнови