Как да определим цената на земеделската земя? /част III/

Продължение:

Рентите в страната

Цената на земеделската земя удари нов таван. Стойността на земеделската земя в България изненада наблюдателите с нов максимум.

Цените достигнаха 2800 лв. на декар в най-плодородните райони на страната – в Добруджа, при 2501 лв. на декар, регистрирани на същите места през 2016 г., показа проверка на Фермер.БГ през декември, миналата година.

Поскъпването с близо 12% се обяснява със силно ограниченото предлагане на добри площи. За експертите в бранша е интересна и тенденцията таванът от 2800 лв. да се предлага и в Южна България за земеделски земи около Стара Загора.

Прави впечатление засиленото търсене на земи в Северозападна България, както и в района на Пазарджик. Добрите оферти там се движат в диапазона 900-1000 лв. на декар. На подобни цени има сключени сделки в Шуменско. Според анализаторите поскъпването на земята ще продължи и през тази година. 

***

Очакванията за 2018 г.

Стайко Стайков, председател на Българската асоциацията на собствениците на земеделска земя (БАСЗЗ) коментира преди време пред Фермер.БГ, че голямо търсене на земя у нас има на големи парцели. Причината за това обаче е, че такива не се предлагат.

„Когато има предложение на висока цена, обикновено няма сделки“, отбеляза той. 

Неговите очаквания за настоящата година са да има застой, докато се реши какво ще се случва и през втората половина да има по-драстичен ръст от 10-15%. 

„От две-три години пазарът в България е стабилен. Цените на обработваемата земя стигнаха едни нива, които не са пик, но никак не са ниски. Мисля, че няма да има нов голям стрес нагоре или надолу. Естествено, в райони, които са не толкова плодородни в момента няма търсене, защото с отпадането на мярката Агроекология, много от средствата бяха намалени и не са компенсирани по никакъв начин. Там цените имат занижаване. Много е важно на експертно ниво човек да направи инвестицията, за да знае какво купува. Скъпите земи са в Северна България и в Централна и Южна, където са полските райони“, коментира Стайков. 

За цените на големите парцели – над 200-300 дка, може да стигнат и над 2000 лв., но това е въпрос на договаряне, смята председателят на БАСЗЗ. По думите му това зависи от инвеститора и каква култура ще се отглежда, като в момента хит са трайните насаждения като лавандула и маточина.

ЧАСТ ПЪРВА ЧЕТЕТЕ ТУК!

ЧАСТ ВТОРА ЧЕТЕТЕ ТУК!