В търсене на нискорискови финансови инструменти и висока доходност, все повече инвеститори насочват вниманието си към купуване на земеделска земя, твърдят инвестиционни посредници. През последните години на поземлените имоти се гледа вече като на инвестиционен актив, а не просто като на място за произвеждане на земеделска продукция.
Земеделската земя в България се характеризира с ниска волатилност, висока доходност при нисък финансов риск и не на последно място ниска корелация към традиционни класове инвестиционни активи.
Освен това тя не се влияе от политически и икономически процеси, както са, например, недвижимите имоти, при които последните години се наблюдават резки скокове и спадове.
Според последните данни на Националния статистически институт осреднената цена на декар в България е около 761 лв., като за последните шест години стойността и се е увеличала тройно. Рентата върви средно по 50 лв. за дка. Сметките показват, че при добро планиране при покупката на земеделска земя, доходността може да надхвърли 10%, дори и ако се налагат допълнителни инвестиции в разработване на даден парцел. Това е значително повече от възвращаемостта при инвестиционните фондове.
От покупка на земя се възползват все по-често и българи, живеещи зад граница или такива с високи доходи, които през годините са спестили средства. Придобиването на поземлени имоти е и отлична възможност за земеделските стопани да окрупнят парцелите си и да разширят стопанствата си. Комасацията увеличава производителността и намалява разходите и води до по-ефективно и модерно земеделие. Тя дава по-добри условия за механизирана обработка на земята, което ще позволи на земеделските стопани да кандидатстват за субсидия по различни европрограми.
Земеделска земя може да се купи и на изплащане.