Инвеститорите в жилищния сектор в България изглежда изобщо не бързат с финализирането на проектите си. На фона на силния ръст на издадените разрешителни за строеж през последните години (без 2017 г., защото те ще се отразят най-рано през тази година)
въведените в експлоатация жилищни сгради и жилища са значително по-малко, показват изчисления на Investor.bg на базата на данните на Националния статистически институт (НСИ) за цялата 2017 г.
За забавеното въвеждане в експлоатация донякъде вина вероятно има и администрацията заради сложната процедура, която се проточва въпреки фиксираните срокове. Други проекти пък най-вероятно изобщо не са стартирали въпреки наличните документи за строителство.
Въведените в експлоатация жилищни сгради през миналата година в цялата страна се увеличават с 2,4% до 2 212. Жилищата в тях обаче намаляват с 10% до 8 391, показва статистиката.
Само за четвъртото тримесечие на 2017 г. сградите са с 34 (5,4%) повече, но жилищата в тях намаляват с 354, или с 14,8%.
Понижението не се дължи само на слабото строителство в по-малките градове, увеличаването на площта на жилищата и строителството на повече еднофамилни къщи. В големите, където жилищният пазар е активен и строителството – доста оживено, също се отчитат спадове.
В София например броят на въведените в експлоатация нови жилищни сгради и жилища намалява почти по два пъти до съответно 63 сгради и 8 391 жилищни единици през миналата година, въпреки че през 2016 г. разрешителните за строеж отбелязаха ръст от 5,3%, а през 2015 и 2014 г. повишението беше още по-силно.
Общо за страната през 2014 г. беше отчетен рекорден ръст след кризата на издадените разрешителни за строеж – почти 30% за година, повечето от които издадени в най-големите градове.
Област Пловдив продължава да е най-активна в сектора на жилищното строителство. През миналата година въведените там нови жилищни сгради в експлоатация се увеличават с почти 4% до 272, а жилищата – с над 6% до 920.
Във Варна при сградите има почти 7% ръст до 354, докато при жилищата се наблюдава спад от 8,6% до 2 342 жилищни единици.
В Бургас тенденцията е подобна. Сградите се увеличават умерено с малко под 3%, но жилищата в тях намаляват с почти 17%.
През последното тримесечие на миналата година най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация в областите Варна - 92 сгради с 454 жилища в тях, Бургас - 86 сгради с 393 жилища, и Пловдив - 85 сгради с 299 жилища.
Снимка: meduzata.com