Облекчаване на процедурите за строителство на еднофамилни жилища и застраховка срещу некоректни наематели са сред предложенията
Проектът на новата жилищна стратегия, която е в процес на разработка в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, цели подобряване на механизмите за по-ефективно управлението на етажната собственост и създаване на стимули за подобряване на енергийната ефективност в жилищните сгради.
Това заяви Гергана Благиева – директор на дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ, която участва в МЕЖДУНАРОДНИЯ ФОРУМ „МОЯТ ГРАД, МОЯТ ДОМ, МОЯТ БИЗНЕС" за насърчаване развитието на устойчив жилищен сектор в България, който се провежда на 15 и 16 Ноември 2018 в Национален дворец на културата, София.
Конференцията събра водещи строители, архитекти и брокери от страната, ЕС и САЩ.
Важен приоритет на стратегията е формирането на нова политика за осигуряване на достъпни жилища на всички слоеве от населението и разработване на мерки за създаване на нов социален жилищен фонд, който ще допринесе и за справяне с демографската криза и бедността по региони.
Благиева подчерта, че значението на жилищния сектор е огромно като фактор за икономическо развитие и обновление на населените места. Тя допълни, че в България има средно 550 жилища на 1000 човека.
„Много повече са жилищата, отколкото домакинствата, а над 97% от собствеността е частна. На пръв поглед, тези факти могат да съставят погрешното мнение, че в България няма жилищен проблем. Но професионалният прочит на всички свързани аспекти разкрива, че всъщност жилищната система на България е с много неразвити елементи, дефицити и деформации, каза още тя. Една от специфичните цели на стратегията в тази връзка е осигуряване на условия за финансово-достъпни жилища и подпомагане на уязвимите лица.
„Тенденциите към увеличаване на необитаемите жилища може да се разглеждат и като възможност, тъй като при създаване на стимули тези жилища могат да бъдат ползвани от социалнослаби семейства, при съответната регламентация, каза още Гергана Благиева.
Тя допълни, че в стратегията се предлагат и мерки за достъпни жилища за млади семейства и висококвалифицирани кадри, така че да се раздвижи мобилността на трудовия пазар. Ще се набележат и мерки за подкрепа на общините за обновяване на социалните жилища, чрез публично-частно партньорство с неправителствени или бизнес организации за поддържане на социалния фонд или създаване на нов, защото наличният не е достатъчен.
„Много важна тема е регламентирането на дейността на професионалния домоуправител при управлението на етажната собственост, защото в момента статистиката показва, че има повече от 100 фирми, които се занимават с тази дейност, но липсата на регламенти и критерии към тях създава недоверие“, коментира Благиева.
Гергана Благиева информира, че от публикуването на проекта за обществено обсъждане през юни в министерството са получени 40 коментара. „Някои от тях бяха свързани именно с конструктивното обследване на жилищния фонд в страната“, уточни тя.
Социална устойчивост на сградния фонд, облекчаване на процедурите за строеж на еднофамилни жилищни сгради, застраховка на жилище от наематели, въвеждане на жилищен стандарт, са сред предложените мерки. Благиева допълни, че жилищната стратегия все още е в процес на разработка и другата седмица в МРРБ ще бъде създадена работна група с представители на академичния сектор, за да се обсъдят всички предложения по нея.
Текст и снимка: meduzata.com