Пазарът на имоти 2018: Често кредитът е 100% финансиране на сделката

Стабилна, балансирана и предвидима. Така определиха изминаващата година представители на водещи компании за недвижими имоти в България.

С какво още ще бъде запомнена 2018 и какви тенденции се наблюдаваха? 

Вижте как мениджъри от различни компании за недвижими имоти обобщиха годината пред Economy.bg:

Гергана Тенекеджиева, оперативен директор в АДРЕС: 

Клиентите вече не са склонни да купуват на всяка цена

Пазарът на жилища продължава да е воден от ипотечното кредитиране. Показателен е обемът на изтеглените жилищни заеми, който надвишава с 10% миналогодишните стойности. Купувачите стават все по-уверени относно взимането на кредит. Ако през 2017 г. клиентите разчитаха предимно на банково участие между 50% и 80%, то през тази година зачестява търсенето на 100% финансиране на сделката. По-младите клиенти и семейства, които не разполагат със спестени средства, избират възможности за пълно финансиране на покупката. Често съчетават жилищен с потребителски кредит, за да компенсират самоучастието в ипотеката. 

Активността на купувачите се задържа висока, макар поведението им да се променя. Въпреки че огледите и запитванията продължават, клиентите  вече не са склонни да купуват на всяка цена, а по-скоро се интересуват от предлагането към момента. Интересът им се обуславя от желанието да бъдат информирани и ориентирани за случващото се на пазара.  

Цените на имотите в столицата отбелязват умерен ръст спрямо края на миналата година – 7,7%  В не толкова привлекателните райони за живеене поскъпването е минимално за разлика от предпочитаните квартали и тези с експанзия на новото строителство, където ръстът е по-голям.