Длъжни ли сме да платим комисионна на брокер, ако с негово съдействие продадем апартамента си?
Този въпрос са си задавали мнозина, които са излезли на пазара, за да предложат жилището си.
Бургаският районен съд има практика, която се произнася в полза на агенцията за недвижими имоти, пише flagman.bg.
Няколко подобни дела бяха разгледани в последните месеци и винаги резултатът е един и същ – осъжда се продавачат или купувачът да плати комисионна на брокера. Казусът е съотносим и към наемане/отдаване на жилище или покупка, когато някои купувачи, веднъж направили връзка със собственика на имота, се опитват да го купят зад гърба на агенцията.
Последният случай е от 21 януари 2019 г., когато бургазлия е осъден да плати 2495 евро комисионна на „Адрес недвижими имоти” и 805 лева разноски по делото.
Между кориците по делото става въпрос, че мъж с инициали Г.Я.Я. търси агенцията за посредничество, за да продаде апартамент за 49 хил.евро. Подписва договор, с който се ангажира при осигуряването на купувач да плати 3 % от стойността на сделката, без ДДС. Брокерите му намират клиент, който закупува имота, но комисионната така и не е платена, защото и купувачът, и продавачът са решили да сключат сделката без посредничество
Но продавачът е подписал договор, а купувачът – е парафирал, че е правил оглед на жилището със съдействието на „Адрес”. Това и свидетелските показания на брокерката са достатъчно основание съдия Асен Радев, председател на Районния съд да осъди лицето да заплати комисионната, заедно с всички неустойки предвидени по договор, а в случая това е 5 % от сумата или 2490 евро. Към сумата се прибавят и съдебните разноски от 805 лева.
Експерти съветват купувачи/продавачи, ако подписват договор с агенция за недвижими имоти да го изпълняват, или просто да не използват услугите им, защото почти винаги се стига до подобна развръзка. Големите брокерски къщи имат юридически екипи, които проверяват всяка сделка и ако установят, че дадена продажба се е извършила зад гърба им веднага завеждат насрещен иск.