Последните три месеца от годината се сключват рекорден брой сделки, коментира Иван Велков
"Ниските лихви по кредите, огромното количество в банковата система и традиционно липсата на алтертиви за спеставания, които хората в България могат да имат и използват, водят интерес до това, че покупката в големите градове от години се превръща в тенденция, независимо какви са макроикономическите перспективи за света и Европа." Това каза Иван Велков от Международната федерация за недвижими имоти в студиото на "България сутрин".
Близо 150 хил. сделки с имоти са вписани в цялата страна до края на септември 2019 г., показват данни на Агенцията по вписванията, като само в София те са малко над 20 хил. и нарастват с 5,5% на годишна основа. Оказва се, че последните три месеца от годината са най-активни и се сключват рекорден брой сделки.
От думите му стана ясно, че последните няколко месеци на година, а понякога и седмици, традиционно в столицата и страната се сключват рекорден брой сделки за недвижими имоти. Ръст на цените има в цяла София и имот, който се придобива в сграда, строена сега, е в пъти по-стойностен от такъв, който е купен преди кризата.
"Това се отчита в големите градове. Последните тримесечия винаги са най-активни", посочи той пред Bulgaria ON AIR.
Иван Велков допълни, че българският пазар за недвижими имоти се движи със собствена логика и ритъм.
"Последните 2 години със сравнително предвидими темпове на ръст на доходи и на ниски лихви - водят до тези резултати. Пазарите на недвижими имоти са инертни, бавни и консервативни, катаклизмите не им влияят. Когато има избори - нашата администрация или чиновници, които са свързани с общинските процеси, рязко спират да работят и това натрупва опашка от желаещи да сключат сделки", каза още той.
Експертът е категоричен е, че броят на сделките, броят на сключените покупко-продажби и броят на наемите, който е най-сериозният индикатор за оживление в един пазар, в никакъв случай не са извън рамките на нормалното за развитие на пазарите.