Банките трябва да заделят повече провизии, за да няма катастрофални последици, ако се реализира лошият сценарий.
Това заяви банкерът Левон Хампарцумян във връзка с продължаващия да се уголемява имотен пазар в България. Какво сочат числата за имотния пазар – растеж на цените между 20 и 37% през тази година.
Вероятно заради това БНБ задължава търговските банки да отделят 2 пъти по-голям собствен капитал за обезпечение на жилищни ипотеки. Става въпрос за т.нар. антицикличен капиталов буфер на банките – той се вдига от 0,5% до 1%.
Официално целта на мярката e "да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките". Само че изискването влиза в сила от 1 октомври, 2022 година, а решението на Централната банка е от средата на септември тази година.
Съгласно цитирани от bTV данни, 200 000 апартамента в България са необитаеми, защото са купени с основна цел да бъдат давани под наем, а средногодишната жилищна ипотека е 2,70%, т.е. тенденцията от години е на спад.
Според думите на Левон Хампарцумян, ще се види какво ще се случи след няколко тримесечия. И даде пример за друг сценарий, ако „пазарът позакъса” – да се увеличи срокът за връщане на заема. В Швейцария има 100-годишни ипотеки, защото там пазарът е изкривен в посока, че много богати хора купуват, а обикновените швейцарци все пак в мнозинството си не са супербогаташи и жилищата почват да стават недостъпни за тях при нормални условия.
Всеки трябва да си прави сметката, а в България сме много по-склонни да си купим жилище, вместо да живеем под наем, продължи Хампарцумян. Той не очаква да стигнем до много високи лихви по жилищните заеми, защото и се борим да влезем в еврозоната.
Хампарцумян предупреди и за по-висока инфлация поради различните пакети за помощ заради коронакризата – пари, които ще се дават, без да се изработват от икономиката. Това е риск, който ще трябва да поемем.