От всички 13 епархии на Българската православна църква Сливенската притежава най-много имоти.
Това няма как да бъде потвърдено документално, защото църквата не поддържа собствен имотен регистър (въпреки приетото решение за такъв) и не регистрира всичките си имоти в държавния. Но в църковните среди епархията, която се простира от Сливен до границата с Турция по цялото Южно Черноморие, е известна като „златна кокошка“.
В последните 44 години Сливенска епархия се управляваше от митрополит Йоаникий, който почина на 9 януари тази година. Първите избори за негов заместник бяха касирани от Светия синод заради обвинения за външно вмешателство в изборния процес, бизнес и политически интереси, както и желание за овладяване и продължаване на експлоатиране на имотите на Сливенска епархия от частни лица.
Синодът дори обяви, че ще проведе ревизия на епархията, включваща епархийските избиратели, финансовото състояние и имотите ѝ, четем в „Капитал”.
Не е ясно какви са резултатите от тази ревизия, но за сметка на това тази седмица се проведоха втори избори, на които неудобни кандидати бяха отстранени, а правилният – в лицето на пловдивския епископ Арсений Знеполски, беше изведен напред.
Проверка на „Капитал“ в регистрите обаче показва ясно защо битката за тази епархия е важна не просто заради учестието на главата ѝ в избора на патриарх. Сливенска митрополия и човекът, който я оглавява, управлява огромно количество имоти по най-апетитната част от българското Черноморие – от Бургас до турската граница. С тях могат да се сключват всякакви сделки – от това да се продадат хиляди декари на цената на апартамент в София, до това да се строят вилни комплекси, които църквата да ползва.
Ако се вземе само една имотна сделка за 20 декара, чиято ипотечна стойност към църквата е близо 2 млн. лв, излиза, че само епархията (без манастирите и другите църковни лица) управлява имоти, чиято пазарна стойност възлиза на поне 3 милиарда лева.
Неудобните
Част от имотната ревизия, която бе започната от Светия синод след касирането на изборите на 18 февруари включва Поморийския манастир „Св.ВМЧК Георги Победоносец“. Ревизията според местни представители е оставила привкус на целенасоченост по две причини. Първата е, че едва две църкви и манастира са проверени от общо 418 в епархията. А втората е, че игумен на Поморийския манастир е епископ Йеротей – главният претендент от първите избори, първи викарен епископ на покойния митрополит Йоаникий и отстранен от вторите избори.
Не е ясно какво точно е открила проверката, но явно църковните регистри притежават повече или друга информация от Имотния регистър на Република България, тъй като се цитира заключение на нестопанственост. Извод, до който „Капитал“ не може да стигне, тъй като в обществения регистър излизат само 116 дка земеделски имоти, които се отдават редовно под аренда.
Но за сметка на това в епархията има други, много по-интересни имотни сделки.
ПРОДЪЛЖАВА