Какво трябва да знаем при ремонт на жилището II

ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Лятото е сезонът на ремонтите на домовете. 

Какви са законовите преустройства на жилищата? Как се случват и какво се изисква за да бъде един ремонт по правилата? 

От инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ще научим как да променим функциите и разположението на помещенията вкъщи, без това да застраши нас и нашите съседи.

Какво означава понятието "мокро върху сухо"?

"Това понятие го е имало едно време, но в момента има един остатък от него в Закон за устройство на територията (ЗУТ) чл. 40 - санитарни помещения над жилищни помещения над кухни, или килер за хранителни продукти се допускат само в жилището, което обслужват. 

Тоест при мезонети можеш да си сложиш тоалетната където искаш. Но иначе по никакъв начин тоалетна и баня не трябва да са над жилищно помещение. Ако кухня се премести над стая, според мен е смяна на предназначението. 

Едно и също предназначение е, когато са например хол и стая, те са едно и също, там няма проблем. Но кухнята е с различно предназначение и трябва човек да мисли за самата канализация, тя откъде ще минава, може би ще шуми отгоре в плочата, или безпокойството на законотворците е, че ще протече. 

Но са казали, че текущ ремонт не е в момент, в който се променя предназначението на помещение и се увеличава натоварването в него. Защо ни е толкова важен този термин "текущ ремонт"? Защото за него не се изисква разрешение за строеж", каза инж. Гергов.  

Кое е важно да се знае за конструктивната здравина на сградата?

Той посъветва при ремонти, или при нанасяне на много тежки мебели да се направи консултация с инженер, или архитект. Това е меродавно особено при по-старите сгради.

***

Вижте новите предложения от Дом Инфо ООД:

***

БЕЗ КОМИСИОН. Двустаен апартамент, акт 15

***

Тристаен с отделна кухня, паркомясто

***

3-етажна къща близо до морето

***

Мезонет с морска панорама, акт 15

***

За огледи тел. 0895 625 505

Дом Инфо 

Как се продава ипотекиран имот?