Цените на жилищата в големите градове полудяха II

ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Еуфория, прегряване, надценяване, изкривяване, рекорди на пазара на недвижими имоти. Накратко - цените на жилищата в големите градове у нас полудяха през последните години.

Водещият пазар - София

Жилищният пазар в София приключва 2024 г. с впечатляващи резултати, затвърждавайки позицията си на водещ. Изминалата година започна с плавно повишение на цените, но основният импулс дойде през втората половина. Този ръст в голяма степен се дължи на дисбаланса между търсенето и предлагането. Новите оферти на пазара са намалели с 10% спрямо предходната година, което ограничава възможностите за купувачите, особено на вторичния пазар (готовите жилища), където предлагането е изключително слабо, посочват брокерите.

Банковото кредитиране, което е основен фактор, допринасящ за нарастването на цените, се е увеличило с 26% на годишна база. За първите девет месеца на годината банките бяха предоставили кредити, равностойни на целия обем за 2023 г.

Средната обща цена на закупените апартаменти в София се повишава до 159 500 евро от около 140 000 евро в края на 2023 г., сочат данните на "Бългериан пропертис". По данни на агенцията при завършените жилища на вторичния пазар цените, на които се сключват сделки, варират между 2300 - 2500 евро/кв.м. В най-престижните райони на София стойностите доближават 4000 евро/кв.м, което е психологическата граница за сключване на сделки към момента.

Въпреки тези стряскащи стойности, данните на Агенцията по вписванията показват, че сделките с имоти в София бележат ръст от близо 13% за деветмесечието на годишна база. За първите девет месеца на годината в София са вписани 24 818 сделки.

Най-много продажби са регистрирани в Банишора (1968 евро/кв.м), Малинова долина (1420 евро/кв.м) и Кръстова вада (2000 евро/кв.м). Това са и районите с най-много нови обекти ново строителство, които в момента движат пазара и през последните десетина години са по-предпочитани от купувачите.

Новото строителство не успява да компенсира интересът към покупката на жилища в столицата. Данните на НСИ за издадените нови разрешителни за строеж покзват спад от 20% за сградите и 30% за жилищата в тях спрямо 2023 г. Това означава, че и новите сгради, които предстои да излязат на пазара, няма да могат да спомогнат за повишаване на предлагането.

Двустайните апартаменти остават най-търсени при покупката на жилище (60%), следвани от тристайните (35%).

ПРОДЪЛЖАВА

***