Имотният пазар в България e непрозрачен I

Преди три години на българския пазар стъпи международна компания, която е в топ 10 при имотните консултанти – Avison Young. Тя е базирана в Канада и работи у нас в партньорство със „Славчев консултинг“. Съвсем наскоро компанията публикува пазарно проучване, което включва анализ на пазара на офис площи в София през второто полугодие на 2023 г.

Какви са тенденциите и какво да очакваме? Разговаряме с Антон Славчев, изпълнителен директор на Avison Young.

***

- Г-н Славчев, продължава ли офис пазара в София да се движи от преподписване на съществуващи договори, а не от нови такива?

- Нормално е да има преподписване на договори, защото компаниите не се местят всеки път, когато изтича първоначалният им договор. В една нормална година обикновено има нови сделка за площи между 100 000 и 200 000 кв. метра. Това до голяма степен зависи от новите сгради, които се появяват и има ли такива изобщо.

Другият определящ фактор е кога една компания е направила предишното си преместване, защото има разходи за инвестиция в нов офис, които се амортизират за определен период от време. Така че, ако са се преместили преди три години, а амортизацията е за 5 – 7 години, те няма да се преместят.

Пазарът не е това, което беше преди COVID-19, но се успокоява. Все още търси баланса си.

- Пазарът на бизнес имоти все още не е намерил баланс, така ли?

- Според мен все още не го е намерил. Нашият пазар е локален. Той донякъде се движи от глобални процеси, като работата от вкъщи, глобалната пандемия и други. Но все още е твърде специфичен. Огромна част от офисите в България са наети от компании от два или три сектора. И въпреки че работещите в IT сектора отказват да се върнат в офисите за постоянно, наблюдаваме желание от страна на работодателите това да се случи под една или друга форма.

- Изглежда няма един модел на развитие. Всяка компания намира най-доброто решение за себе си. Как според Вас би изглеждал този нов баланс на пазара на офис площи?

- Няма универсален модел. Тенденцията обаче е ясна – поне на този етап хората видяха, че компаниите могат да работят с по-малко площи, отколкото преди. Но има и една друга тенденция, която се наблюдава в световен мащаб – треска за качество. Ако имаме офис, то нека да бъде най-добрият възможен такъв.

- От анализа на Avison Young става ясно, че построените нови офис площи за 2023 г. са на най-ниските си стойности от десетилетие. Това ли е причината за растящия процент офис площи от категория А&Б?

- Построяването на една офис сграда отнема време. Една средно голяма офисна сграда се строи поне две години, а много често има процеси, които трябва да бъдат извършени преди самото строителство. Говорим за срок между лансиране на идеята и приключване на строителството между 3 и 4 години, за да може една сграда да бъде готова от идеята до реализацията.

В момента по-скоро говорим за усещане на несигурност в световен мащаб, отколкото за реален икономически спад. Основният фактор, който контролира пазара в момента, е COVID ефектът. 

Ако погледнем графиките и как са се строили офисни сгради в последните 15 години, ще видим, че спадът предишния път къде е бил през 2012 и 2013 г. Това са годините след голямата финансова криза от 2008 г. В България докъм 2010 г. тази криза не се усещаше, ето защо очаквам забавянето при строителството на офисни сгради сега да дойде в следващите три-четири години.

Сега ситуацията е аналогична, само че по-скоро отправната точка не е толкова икономическата криза, а промяната на модела на работа. Трябва да добавим към това и алтернативната възможност за инвестиции.

Офисните сгради са само един подсегмент от пазара на имоти. Доста по-лесно е да си инвеститор и да инвестираш в жилищни сгради, които очевидно в България все още се търсят. Там инвестираш, построяваш и продаваш.

Докато при офисната сграда не е само построяването – при нея има позициониране, поддръжка, управление. Една постоянна работа с клиенти. И е доста по-сложно.

- Кой е факторът, който определя модата при локациите за строителство на бизнес сгради?

- Обикновено това се случва спрямо локацията и нейното възприемане като подходяща или като добро място за работа в този момент. Това го определя инфраструктурата и начинът, по който хората отиват на работа до там. До голяма степен и от това, къде живеят хората, които взимат решение за това къде ще бъде офисът.

Имало е опити да има бизнес паркове в северозападната част на София – безуспешни. Имаше план и до летището да се развие голям парк – очевидно неуспешни, защото местата не са припознати от ползвателите.

ПРОДЪЛЖАВА

***

Вижте новите предложения от Дом Инфо ООД:

***

Двустаен апартамент, точно на Борисова градина

***

Тристаен, пред акт 16

***

Двустаен с възможност за тристаен и паркомясто в цената

***

За огледи тел. 0895 625 505

Дом Инфо 

Защо трябва да сключим предварителен договор?

Коментари   

#1 Issac 06-10-2024 13:16
Once you have checked on your side, make sure you do the same check for the other side.

You can place chips on one number or as many as you wish.

Also visit my web-site: Julio: [censored]url
Цитиране

Добавете коментар


Защитен код
Обнови