High-tech компании се срещнаха с над 300 младежи в Бургас

Около 300 ученици и студенти от Бургас дойдоха на среща с работодатели от високотехнологичния сектор, която се проведе в Конгресния център.

Много от тях са от първия випуск, завършващ тази година уникалната за страната Професионална гимназия за компютърно програмиране и иновации. Община Бургас създаде това училище преди точно 5 години.

Днешното събитие откриха кметът Димитър Николов и председателят на AIBEST г-н Илия Кръстев. Те призоваха младежите да изберат българските компании и да останат да работят и живеят тук.

Бургас е първа спирка от националното роудшоу „Пътят към твоя успех“ на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST). Организацията обединява някои от най-големите български и международни компании в сферата на изнесените бизнес услуги и технологиите. Днес тя доведе в Бургас 18 от тях. Мениджърите им разясниха най-подробно на младите хора какво търсят и какво предлагат.

Гостуването на AIBEST в Бургас започна с кръгла маса, на която бяха дискутирани факторите и мерките, които трябва да бъдат взети на локално ниво за привличането на нови инвестиции и създаването на още по-благоприятна бизнес среда за развитие на сектора.

„Преди няколко години в Бургас работеха 250 души от вашия сектор. Днес тук оперират над 40 компании с над 2000 служители. Това се случи благодарение на общите ни усилия. Вие сте важни за Бургас и ние ще продължим да ви помагаме – при подготовката на кадри, което е най-важното, но и по всички други начини. България е прекрасна държава, но не може всичко да се случва в София. 

Децентрализацията трябва да продължи. По време на ковид изолацията по естествен начин се развиха хоум офис процесите. Сега много хора работят от Бургас за компании извън града и страната. Тук дойдоха и останаха много ИТ специалисти от Украйна, Русия и Беларус. Всичко това показва по-голям и недоразвит потенциал на Бургас, върху който трябва да продължим да работим заедно!“, каза кметът Николов.

Той използва момента, за да покани гостуващите компании да участват със своите служители в първото издание на първия по рода си у нас Фестивал за дигитални номади, фрийленсъри и ИТ специалисти Remotion Fest Burgas, който ще се проведе през юни.

„Бургас е Общината, с която работим най-добре и лесно през последните години. Няма случай да не са подкрепили наша идея и искане. Отлично комуникираме и с местните университети и училища. Развитието на локални екосистеми извън София е важно и ние ще продължим да инвестираме в тях. Сигурен съм, че ще продължим да срещаме тук подкрепа в тази посока. Бургас има още по-големи възможности да привлича млади проактивни хора.“, добави Илия Кръстев.

В предварителната среща с работодателите участваха още проф. Милен Балтов – ректор на БСУ, проф. Сотир Сотиров – зам.-ректор на университета „Проф. д-р Асен Златаров“, Димитрина Тодорова – директор на Професионална гимназия за компютърно програмиране и иновации, Милена Андонова – директор на ППМГ „Акад. Никола Обрешков”, Станислава Димитрова от Департамента по търговия към Посолството на САЩ у нас.

*

Размерът на технологичния сектор и индустрията на изнесените услуги възлиза на 4.225 млрд. евро и формира 5.9 % от годишния БВП на България. Прогнозата към 2025 година сочи, че относителният му дял в БВП на България ще достигне 9 %.