Планираше се от Марица до Черно море да пътуват 150 хиляди тона товари
Капитан III ранг ВТ инж. Н. НАЙДЕНОВ (Репортаж, писан на борда на кораба "Тракия“ — август 1970 г.)
Източник: "Спомени от Народната република"
Часът е 16. Продължаваме пътуването.
Околността тук е но-красива и разнообразна. Нашият кораб се носи между лозя с натежали гроздове и грижливо подредени овощни градини. Надясно, в низината, се вият и блестят на слънцето релсите на железопътната линия София —Пловдив — Бургас, а вляво става все по-стръмно и по-стръмно… Спираме за 5 минути на Чирпанското пристанище и пак гледката започва да се мени непрекъснато. Завой вляво, и пред нас се изправят величествено две вертикални стени, между които се провира каналът. Това е големият просен при Чирпан. Тук каналът е трябвало да мине през хълма, който се спуска срещу града. Най-голямата височина на просичането е 30 метра, при дължина 2 километра.
След няколко часа пътуване в хълмистата местност при село Ездач навлизаме в Старозагорското поле…
Един час след като сме задминали село Християново, вляво пред нас се изправя красивата бяла постройка на ВЕЦ "Стара Загора“.
Водите, които движат мощните турбини на тази водно-електрическгг централа, идват чак от язовир "Георги Димитров“. Покорни на човешката воля, те лъкатушат по изкуствените канали, провират се през тунелите, докато най-после стремглаво летят по стоманените тръби към Старозагорското поле. След като предадат своята енергия на турбините, усмирени и тихи, навлизат в напоително-плавателния канал.
Стара Загора има две пристанища. Едното е товарно и се намира в западните покрайнини на града, а другото е пътническо и е в центъра, до главния площад.
"Тракия“ застава на пътническия кей. Оживлението покрай канала и по залетия в светлина площад е голямо. Никой не би познал задушния прашен град Стара Загора от преди десет години! Какви невероятни промени донесе този канал за градовете и селата, през които минава, може да разбере само очевидецът.
Точно в 22 часа, сред възгласите и маханията на изпращачите, корабът ни се отделя от кея и пътуването продължава…
Лятната нощ е вече настъпила. За безопасното водене на кораба всички светлини отвън са затъмнени. На командния мостик също е пълна тъмнина, само прожекторът размахва сноп от светлина и постоянно удря с него ту единия, ту другия бряг… Къщите остават зад нас. Минаваме мост-канала над река Бедечка и пак навлизаме в Старозагорското поле. Окъпани в електрическа светлина, се редят по бреговете големи и малки села. Всяко от тях си има пристанище. За всяко селище каналът е път за съобщение, извор на благодатна влага за полета, място за игра и спортуване на младежите. Редят се: Зора, Хрущене… Корген… Попово.
Часът е 5. На изток руменее зората. Пред нас и вляво се издигат стръмните склонове на Средна гора. Каналът като че ли потъва и изчезва в недрата на изпречилата се на пътя му височина.
Макар и да е още рано, всички са излезли на палубата. Предстои да се види нещо наистина интересно. Това е тунелът. Тук каналът пресича прострелия се на пътя му склон с тунел. Това обаче не е обикновен тунел, а тунел-гигант, през който минават параходи!
Този корабоплавателен тунел, най-скъпото и най-трудно за изпълнение съоръжение от целия канал, е дълъг 6 километра, широк 12 метра и висок 10 метра. От двете страни, към стените на тунела, над водната повърхнина по цялата му дължина има построени площадки, широки по 1.50 метра. По тях се движат хората, занимаващи се с поддържането на тунела. Тези площадки същевременно и направляват корабите по средата на водата, като не им позволяват да се удрят в стените. Отгоре на тунелния свод е прокаран релсов път, по който се движат специални електролокомотивчета.
Тъй като в тунела напречното сечение на водата се стеснява почти наполовина, то течението значително се увеличава. При такива условия никой кораб не би могъл да се движи и управлява със собствената си машина. Затова корабите се прекарват през тунела, като се теглят от едно локомотивче, а по-големите — от две. Преминаването трае средно 1 час. Всеки кораб се провежда отделно, като при това се изисква особено внимание. Ако потъне някой плавателен съд вътре в тунела, ще прекъсне цялото движение, а изваждането му ще бъде много трудно.
Ето и нашият кораб "Тракия“ е застанал пред входа. Въжетата от локомотивчетата се подават и закрепват здраво за носа и кърмата. Сигналите показват, че пътят през тунела е свободен. Няколко минути минават и небосводът с угасващите звезди се заменя с бетоновите стени на тунелната облицовка.
От двете ни страни блестят и се отразяват във водата като безкрайни златни нишки електрическите лампи. Водата клокочи и се бие в стените, измествана и тикана напред от тялото на кораба. Всеки шум, всеки удар и звук отеква многократно в звучно ехо… Страх и възторг се смесват при мисълта, че плаваме под земята с кораб. Също като в романите на Жул Верн!
Току-що изгрялото слънце блясва в очите ни при излизането на другия край. Недалеч зад завоя се синеят водите на някакво езеро. Локомотивчетата пускат кораба ни на свобода. Капитанът ги поздравява с три къси изсвирвания на сирената и дава пълен ход на машината… Зад нас остава да се чернее отворената уста на тунела.
Половин час път, след което през един малък шлюз корабът слиза с два метра и плава на воля в широкото езеро, образувано от преграждането на река Тунджа. Предназначението на това езеро е да създаде възможност за кръстосването на канала и реката на едно ниво. Тук е 150-тият километър. Средата на канала Пловдив— Бургас!
Каналът завива на изток покрай полите на Стара планина. Корабът минава, без да спира, като намалява само хода на машината покрай пристанищата на селата Гаврилово, Чинтулово и Речица. След един голям завой вляво пред нас израства в цялата си красота индустриалният град Сливен. И неговото пристанище е голямо и обзаведено както Пловдивското.
След половин час престой нашият кораб е отново на път. Звънецът звъни за обед. След вкусния обед от риба, наловена в канала, всички почиваме.
СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ!