Докато за някои от вас Нова година е просто един почивен ден, прекаран със семейството или приятели, за други е изключително важен празник, който внимателно планират,
правейки резервация и избирайки тоалета си още през лятото. За вторите ще бъде неприятна изненада да научат, че не навсякъде по света се празнува Нова година.
Защо някои държави не празнуват Нова година?
Докато е известен на всички фактът, че Нова година не настъпва едновременно в различните части на света и това е очаквано и свързано с часовата разлика, то този, че в някои държави 1 януари настъпва тихо и без празненства, е малко популярен.
В кои държави не празнуват Нова година и каква е причината? Всъщност в тези страни няма пищни тържества и зари в края на декември не защото не празнуват Нова година, а защото тя… не настъпва при тях.
Това няма да ви звучи толкова странно и невероятно, ако знаете, че броени държави имат свой собствен първи ден от годината, свой собствен календар, който не е григорианският календар с неговите 365 дни в година и начало на новата година на 1 януари.
Те не празнуват своята Нова година на 1 януари, защото не тогава започва и свършва календарът им, а не защото не празнуват нова година изобщо.
Кои държави не празнуват Нова година?
Ако държите на своя 1 януари и на пищна и тържествена новогодишна нощ на 31 декември, добре е да знаете кои държави не празнуват Нова година, за да не се отправяте точно натам.
Ако пък искате да избягате от суетата, шума, пазаруването като за последно, задръстванията, скъпите подаръци, задължението да сте щастливи и усмихнати само защото е Нова година, задушливата миризма на барут и цялото напрежение около всичко това, то е добре да се насочите в края на декември точно натам.
Сред държавите, в които не се празнува Нова година или по-скоро не се празнува на 1 януари, както в целия останал свят, са:
Саудитска Арабия
Страната не отбелязва по Григорианския календар Нова година, а следва ислямския, според който новата година настъпва в първия ден от месец Мухарам.
Така се оказва, че въпросът "Кои държави не празнуват Нова година“ не е особено коректно зададен, тъй като реално Нова година се отбелязва, но не е на 1 януари.
Иран
Друга ислямска страна има своята собствена гледна точка относно Нова година и не я отбелязва нито на 1 януари, както почти целия останал свят, нито в първия ден от месец Мухарам.
За Иран новата година настъпва около 21 март, ако гледаме нашия календар. Навруз е иранският новогодишен фестивал, базиран на иранския слънчев календар Хиджра.
Индия
Тук въпросът кога е Нова година е още по-сложен. Културите в рамките на страната са толкова много и толкова разнообразни, че реално в рамките на страната Нова година се празнува много пъти на много различни дати според това кой регион от Индия разглеждаме и имаме предвид.
Въпреки това Индия е и изключение от правилото – за официални цели правителството все пак признава 1 януари за Нова година.
Ако сте изключителен привърженик на новогодишните тържества, това е вашата страна, където ще имате редкия шанс да празнувате новата година и на 1 януари, както сте свикнали, и още няколко пъти в годината.
Китай
В таи страна посрещането на новата година пък не е на фиксирана дата. Празникът е подвижен – от около 20 януари до около 20 февруари обикновено се отбелязва.
Причината за подвижната дата е фактът, че в Китай Нова година се изчислява въз основа на лунно-слънчевия китайски календар. Първият ден от китайската Нова година започва на новолунието, което се появява между 21 януари и 20 февруари, пише actualno.