От Инициативния комитет за защита на потребителите призовават хората да внимават с коледните намаления, защото има търговци, които лъжат.
Ето какво съобщиха от Инициативния комитет за защита на потребителите:
В търговската мрежа вече се появяват бомбастични анонси на витрините, че всички стоки са с голям процент коледно намаление. Но някъде с много дребен шрифт се отбелязва, че всъщност има изключения и понякога те могат да бъдат за групи стоки, които са съществен асортимент.
В по-малките търговски обекти, когато пак има намалени стоки или такива в промоция, не се посочва старата цена, което затруднява потребителя да прецени дали наистина е налице такова намаление и в какъв процент се изразява.
В интернет също има случаи, при които търговецът непосредствено преди началото на кампанията вдига цената за ден-два и след това от нея прави някаква "отстъпка". Дори може да се стигне дотам, че намалената цена е по-висока, отколкото стоката се е продавала преди 2-3 седмици.
Тези хитрини е възможно да се опитат да ги проявяват тази седмица преди коледните празници. Затова потребителите да правят съпоставки на различен тип интернет сайтове или магазини за сходни стоки. И тогава човек може много лесно да се ориентира дали действително е попаднал на изгодно предложение.
От Инициативния комитет за защита на потребителите също призоваваме хората да внимават какво подписват, като креди покрай коледните празници, за да не се окажат след това в ръцете на рекетьорските колекторски фирми. Заемодатели гарантират бързо одобрение дори и при лоша кредитна история за малки суми от 300 до 1000 лв. Предложения за коледен кредит, разлепени по стълбовете, се появяват и за по-високи суми. В някои случаи офертата стига до 5000 лв.
Апелираме към гражданите да се запознаят подробно с условията и лихвите при тегленето на бързи кредити и не ги съветваме да взимат заеми от нефинансови институции.
Само за два месеца и половина от старта на кампанията за събиране на „Сигнали срещу колекторските фирми“ са събрани вече над 45 сигнала на граждани. В голямата част става въпрос за погасени по давност сметки към мобилни оператори и именно малки потребителски и бързи кредити.
Сериозните нарушения на правата на потребителите са свързани с претенции за неплатени задължения, които обаче те не дължат. Има редица сигнали и за физически заплахи. Също така за многократно увеличени суми над главницата, за които колекторските фирми не дават разчет как са натрупани.
Кампанията за сигнали и нарушения на колекторските фирми на Инициативния комитет за защита на потребителите ще продължи до средата на януари 2018 г.
Основната причина за сформиране на комитета е настояването ни да бъде направен закон, регулиращ дейността на колекторските фирми, чиито годишен оборот надхвърля милиарди левове.
Проблемът започва да се изостря и от факта, че кредитни институции като банките и доставчиците на комунални услуги също започнаха да се обръщат към тези фирми вместо към съда.
Всеки гражданин може да се обърне към Комитета за защита на потребителите за съвет или да подаде сигнал на имейл Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. или във Фейсбук страницата ни https://www.facebook.com/groups/komitet.potrebiteli/?ref=bookmarks