Каква втора пенсия ни очаква и кога ще я получим I

От години насам пенсионно-осигурителната система у нас се основава на т.нар. три стълба.

Първият е Държавното обществено осигуряване, а другите два са капиталови - вторият е задължителното допълнително пенсионно осигуряване, а третият е изцяло доброволен. Въпреки, че вече има пенсионери, които получават средства и от втория стълб все още има въпроси, на които много хора нямат отговор. На тях дава отговор в нова рубрика БНТ.

Kак да разберем дали и къде сме осигурени за втора пенсия?

Тази проверка може да се направи по няколко начина, всички те са много лесни и бързи. Първият и най-елементарен начин е да вземете личната си карта и телефон и да се обадите в НАП на 0700 18 700.

Да се идентифицирате с ЕГН-то си и от агенцията ще разберете дали сте осигурен и в коя пенсионно-осигурителна компания.

Вторият начин е да използвате уеб портала на приходната агенция - предимството тук е, че не само ще видите дружеството, но и в кои периоди са внасяни средства в индивидуалната ви партидата.

За целта имате нужда едно от двете/трите средства за идентификация.

На тази графика са посочили какво трябва да изберете на всеки един екран докато получите достъп до таблицата с информацията. Името на фонда ще бъде изписано в горния ляв ъгъл на страницата. 

Подобна и дори още по-подробна информация можете да получите и от самия фонд, визирам размера на вноските, натрупаната сума, олихвяването на средствата в индивидуалната партидата и т.н. Дружествата са облекчили изключително работата си с клиенти и много неща, можете да направите през мобилно приложение, от компютъра и разбира се да посетят офис, ако имат нужда от консултация.

Осигурените лица трябва да знаят, че не е нужно да питат работодателя къде се внасят вноските за универсалния пенсионен фонд. Първо, защото къде се осигурява едно лице се определя само и единствено от него - в крайна сметка той е собственик на парите, които се внасят.

Второ - работодателят превежда сумите към НАП, които ги разпределят в дружествата, спрямо избрания от осигуреното лице фонд.

Какво да направим, ако работодателят е некоректен и не внася вноски?

Много е важно да сте информирани, да знаете кое е дружеството ви и да проверите дали вноските се превеждат до избрания фонд. Ако работодателят е недобросъвестен вероятно той е такъв към всички свои служители. Отново институцията, с която трябва да се свържете е НАП - подайте сигнал и те ще предприемат действия по събирането на вноските.

Каква е е доходността, която клиентите на фондовете получават?

Средноаритметичната доходност от всички лицензирани дружества у нас, които станаха общо 10 е над 8% за изминалите две години. При т.нар. трети стълб среднопретеглената доходност доближава 9% за същия период. Разбира се, колко е реалната доходност е добре да се направи в самото дружество.

Минималната доходност, която се определя от Комисията за финансов надзор, в момента тя е 5%. С две думи - когато универсалният фонд постигне по-ниска доходност от минималната определена от регулатора управляващото дружество покрива разликата. За обезпечаване на този гаранционен механизъм пенсионните дружества са длъжни да поддържат резерви за гарантиране на минималната доходност. 

ПРОДЪЛЖАВА

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови