Каква втора пенсия ни очаква и кога ще я получим II

ПРОДЪЛЖЕНИЕ

От години насам пенсионно-осигурителната система у нас се основава на т.нар. три стълба.

Първият е Държавното обществено осигуряване, а другите два са капиталови - вторият е задължителното допълнително пенсионно осигуряване, а третият е изцяло доброволен. Въпреки, че вече има пенсионери, които получават средства и от втория стълб все още има въпроси, на които много хора нямат отговор. На тях дава отговор в нова рубрика БНТ.

Ако фонд реализира по-ниска от определената минимална доходност, то управляващото дружество в 10-дневен срок допълва разликата до минималната. Тази минималната доходност се определя спрямо стриктни нормативни изисквания и не е единствения механизъм за защита на осигурените лица.

На още въпроси на БНТ отговори Светла Несторова, председател на УС на пенсионно-осигурителна компания.

Каква втора пенсия дa очаквам и кога?

Светла Несторова, председател на УС на пенсионно-осигурителна компания: "Втората пенсия се получава чувствително по-лесно от първата стига да има средства натрупани във времето, а още по-лесно се получава трета. За да вземеш първа ти трябват навършени години, но ти трябва и стаж. 

Сега пенсиониращите се в период на сива икономика, емиграция, движение, много от тях не успяват да докажат стаж, което ги обрича на социалната пенсия след завършване на необходимата възраст. 

При втората пенсия обаче не ти е необходим стаж, прослужени години, достатъчно е само да си навършил пенсионна възраст и веднага може да кандидатстваш за втора пенсия. Отново процеса е по-лесен в много пенсионни дружества процесът вече е дигитален, на много места тези, които инвестират в дигитализация, може да направиш процеса за пенсиониране на практика за 15 мин. административно. 

Времето, което ти трябва е да решиш какво да ти се случи. Тези, клиенти, които имат натрупвания за втора пенсия могат да получат такава ги очаква приятна изненада - бърз, лесен процес на пенсиониране независимо от стажа. Още по-добре е при третата пенсия, ако човек има трети стълб защото там дори нямаш нужда от навършени години за пенсиониране, там можем 5 години в преди това в избран от теб момента да получиш размера на пенсията за който си се подготвил и който искаш да получаваш. Колкото по-встрани вървим от основното ни пенсионно осигуряване към 2 и 3 стълб нещата стават по-леки, по-приемливи за клиента, да не говорим, че той е собственик на средствата.

Пенсионно осигурителната система каквато е претърпя много спънки през последните години, било в лимитите на осигуряване, било то в размера на вноските. В момента България има препоръка от ОИСР да обнови и модернизира своята ПОС. 

Ако последваме тези препоръки и въведем мултифондовата система това означава, че пенсии, които в момента изглеждат от порядъка на 200 или 300 лв. могат да изглеждат от порядъка на 1000-1400 лв. за нашите по-късно пенсиониращите се. Пенсионните дружества много подкрепят по нататъшното развитие на системата така, че доходите на пенсионерите реално да растат през собствени средства, а не по политическа воля.

Действително за съжаление хората в този момента сякаш мислят за това да вземат колкото се може по-голяма част от средствата си накуп. Всъщност смисълът на пенсията е да ти осигурява дългосрочен доход и ако ти живееш повече, печелиш, че имаш доход докрая. Сега законът във втория стълб доста структурно предвижда кой може да получи парите си накуп, кой може да ги получи разсрочено за определен период от време и кой има право на пожизнена пенсия, което е най-добрия вариант. 

Така както законът е формулиран това зависи от минималната пенсия. Това е около 580 лв. и ако работим с кръгли числа, които имат малки натрупвания са се осигурявали нямат много заделени средства до към 1740 лв. те могат да получат парите си само на куп. Ако човек обаче се е осигурява на втория стълб на чувствителни средства през по-голямата част откакто реформата е въведена, тогава може да има натрупвания от порядъка на 15-16-17 хил. лв. и нагоре, тогава има право на пожизнена пенсия независимо колко дълго живее. 

Тези които са в междинната граница имат над 1740, но под необходимите средства за пожизнена пенсия могат да изберат да вземат парите си разсрочено. При разсрочените плащания, не могат да са над минималната пенсия от 580 лв. и не могат да бъдат под минималната пенсия от 89 лв. но всичко между тези две граници и по избор на клиента. Той избира периода на разсрочване. Мен съветът ми е хората да мислят за този процес колкото се може по-светло и дългосрочно. 

Истината е, че това са единствените средства, които са събрани само за теб. Никой не може да ти ги вземе, те не зависят от бюджет, политическа воля, те са твои. При пожизнените пенсии има хипотеза те да бъдат онаследявани от наследниците. Колкото по-светли доходи има човек, колкото по-реално се осигурява, толкова по-положителна изглежда картината след пенсиониране".

"Имаме много клиенти, които продължават да работят след навършена пенсионна възрасти и тогава те продължават да правят вноски в третия или втория стълб, в който се осигуряват. Двете хипотези са възможни - може да се пенсионираш при навършване на възрастта и да продължиш да натрупваш средства като закона предвижда тези допълнителни средства да се използват за увеличаване на пенсията. Всяка година може да увеличаваш пенсията си с натрупаните от продължаващия ти трудов стаж средства. 

Добрата новина е, че това не е единственото увеличаване на тези пенсии. Голяма част от дружествата увеличават голяма част от пенсиите на своите пенсионери на база на изкараната доходност. В някои от дружествата увеличенията на пенсиите са значително над инфлацията въпреки високите стойности на инфлацията през изминалите две години. На практика български пенсионери, които имат пенсионери във втория и третия стълб особено тези във втория стълб са единствените, в добро дружество, чийто доходи не намаляват от инфлацията, даже през последните три години са се увеличили".

"Работодателят не е мястото, където да се информират за пенсионното си осигуряване- това човек сам го решава къде да бъде осигурен или ако не е разпределен е добре да се информира и да го направи. Това става много лесно - има телефон на НАП 0700 18 700, където позвъняваш, добре е да си държиш личната карта и да си знаеш ЕГН-то защото ще те питат да се идентифицираш и може светкавично да разбереш в кой фонд си. 

Смяната на пенсионен фонд става за около 5 мин. от телефона, от вкъщи от компютъра и разбира се си добре дошъл в офисите на дружествата, ако това е по-комфортно за теб. Можеш да избереш кой фонд да си и това не зависи от работодателят ти. Той е длъжен да превежда вноските, НАП преразпределя към фондовете. Съветът ми е звъннете на 0700 18 700, информирайте се кой е вашия фонд, помислете кой искате да бъде, можете да смените това за 5 мин. вкъщи".

"Втората част на въпроса е по-особена - какво правим когато работодателят е некоректен. Това рядко е изолиран проблем, ако той е некоректен с някого обикновено той е некоректен с цялата си група работници. Тогава трябва да сигнализираме на НАП. Най-добре да сигнализираме на НАП и да се предприемат действия от страна на държавата и да се съберат вноските. Данъците и смъртта са неизбежни, осигурителните вноски също. Човек трябва да следи и да се интересува от тези неща. 

Много от фондовете предлагат онлайн достъп да си следиш сметката - какво се внася по нея как се натрупват средствата как се олихвяват. Не бива да сме пасивни защото в годините на пенсиониране, средствата, които са изцяло наши са тези, които сме събрали за себе си. Трябва да се отнасяме отговорно към тях".

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови