Започна се! Връчват мандат на ГЕРБ

В изпълнение на конституционните си правомощия президентът Росен Плевнелиев ще връчи

проучвателен мандат за съставяне на правителство в рамките на 43-то Народно събрание на Парламентарната група на ГЕРБ.

По Конституция при подаване на оставката на кабинета президентът след провеждане на консултации с парламентарно представените политически партии е длъжен да връчи проучвателен мандат за съставяне на кабинет на най-голямата по численост сред тях. Ако тя го върне, той трябва да връчи мандат на втората по големина група в НС, а ако и тя се откаже, на трета.

На 14 ноември премиерът Бойко Борисов депозира оставката на Министерския съвет в Народното събрание, след като кандидатът на ГЕРБ за държавен глава Цецка Цачева загуби президентските избори. Оставката на кабинета "Борисов 2" бе гласувана от депутатите на 16 ноември.

След провеждането на консултации, както и на заседание на КСНС президентът Плевнелиев ще даде първия мандат на ГЕРБ.

От най-голямата парламентарна група в Народното събрание вече обявиха, че ще върнат мандата. Това бе заявено многократно от лидера на ГЕРБ и министър-председател в оставка Бойко Борисов.

След това президентът трябва да връчи мандат на БСП. Соцпредседателката Корнелия Нинова също няколко пъти заяви, че от столетницата няма да правят правителство в това НС. Нинова бе категорична, че БСП настоява за предсрочни избори, като от партията дори предложиха и дата - в края на март.

По Конституция президентът трябва да даде и трети мандат за съставяне на кабинет, като той го връчва на парламентарно представена партия по свой избор. След провеждането на КСНС за политическата ситуация във вторник Плевнелиев изрази убеждението си, че потенциалът на настоящото Народно събрание не е изчерпан.

"Въпреки изрично декларираните намерения на първата и втората по големина политически сили да върнат веднага връчения им мандат, продължавам да се надявам и да работя за това, че все още е възможно да бъде реализиран третият мандат и да не допуснем страната да изпадне в парламентарна криза", каза Плевнелиев.

Той ще връчи третия мандат "след много размисъл, допълнителни консултации и разговори" на тези, които ще имат най-големия шанс да направят опит за съставяне на правителство.

От Патриотичния фронт заявиха, че са готови да поемат ангажимента за правителство, като се аргументираха, че това е техен дълг.

От своя страна Реформаторският блок заяви, че ще излъчи ясна позиция след заседание на Изпълнителния си съвет. От коалицията все пак смятат, че трябва да се търси вариант за формиране на кабинет в настоящия парламент.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви след заседанието на КСНС във вторник, че дължи подкрепа на реформатори и патриоти, ако решат да съставят правителство, но от неговите думи стана ясно, че партията му няма да предлага членове на бъдещ Министерски свет в рамките на настоящия парламент.

Ден по-късно обаче позицията на ГЕРБ претърпя обрат и председателят на партийната парламентарна група Цветан Цветанов каза, че няма да подкрепят правителство на когото и да е в 43-тото НС. Аргументи от партията намериха в обсъждането на Бюджет 2017 и различията, които лъснали при дебатите по финансовия закон.

Така вероятността за предсрочни парламентарни избори се увеличава.

След заседанието на КСНС бе изтъкнато, че е имало принципно съгласие за предсрочни избори в края на март - началото на април, при положение, че парламентът няма възможност да излъчи правителство.

Плевнелиев може да назначи служебно правителство. Но той не може да разпусне Народното събрание и да насрочи избори, тъй като Конституцията не му позволява да прави това в последните три месеца от мандата си. Насрочването на дата на избори е правомощие на новоизбрания държавен глава Румен Радев, който ще встъпи в длъжност на 19 януари.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови