Българите зад граница са сред най-активните поддръжници на електронното гласуване
87% от българите в чужбина избират електронното гласуване, това показва проучване на Burgasdream сред сънародниците ни извън България, проведено в предизборния ден. Едва 13% от тях са против въвеждането на електронната система. Референдум 2015 се превърна във важна тема за всички българи, но пряко заинтересовани от модернизацията на гласуването се оказват българските емигранти.
Години наред много от българите, които работят или учат в чужбина не успяват да гласуват, защото живеят далеч от градовете, в които има избирателна секция. Електронното гласуване ще им даде възможност да дадат своя глас без значение в коя географска точка се намират. По последни данни броят на българите по света е над 2 млн. в общо 70 държави.
За референдума са открити 312 избирателни секции в 45 страни. Най-много места за гласуване има във Великобритания (44), САЩ (41), Испания (41), Турция (21), Германия (21) и Гърция (18). Най-намален е броят на избирателни секции в Турция, през изминалата година за парламентарните избори те са достигали 136.
Ако на референдума има висока избирателна активност и гласуват повече от 3,5 милиона български граждани (общо – в България и по света), той ще бъде легитимен. Ако гласуват по-малко хора, отколкото на предишни избори, но от действителните бюлетини повечето от половината са с отговор „ДА“, тогава ще има възможност, чрез гласуване в Народното събрание, да се въведе възможността за национален вот и по интернет.
Електронното гласуване се прилага в четири страни по света. Една от тях е Естония, която от 10 години използва електронната система, като гласоподавателите имат възможност да направят своя избор в интернет няколко дни преди официално обявения ден, а на него ако желаят могат да гласуват по стария начин с хартиени бюлетини. Броят на избирателни секции в Естония е сведен до минимум. Според естонският министър Таави Ръйвас тази процедура спестява време и разходи на гражданите и намалява значително тромавата бюрокрация. По думите му в естонски министерства хартията се използва само в тоалетната. Останалите страни, в които електронното гласуване е факт са Швейцария, Канада, Франция и Индия (само на територията на щата Гуджарат).
Гласуването на референдум е знак за активна гражданска позиция и заявено отношение към развитието на страната.
По статията работи: Диляна Тодорова