Предлагаме на вашето внимание, някои от най - важните факти и съвети, за да бъде почивката ви в Гърция (ако сте решили да почивате там) безпроблемна:
- За превишаване на максимално разрешената скорост с до 20 км/ч - 40 евро с до 30 км/ч. - 100 евро, при движение по магистралата с над 150 км/ч. – глобата е 350 евро и отнемане на свидетелството за 90 дни.
- За говорене по телефон (може само Bluetooth) по време на шофиране глобата е 100 евро.
- За опасна маневра - наказанието е 700 евро, 30 дни без книжка и спиране на автомобила от движение за 10 дни.
- За преминаване на червен светофар - 700 евро глоба, както и сваляне на табелите на автомобила за 60 дни и отнемане на шофьорската книжка на водача за 20 дни.
- За некоректно отношение към пешеходците на пешеходна пътека – 200 евро и отнемане на книжката за 20 дни.
- Нарушаване на забранителен знак – 200 евро и отнемане на книжка за 20 дни.
- За употреба на алкохол санкцията варира от 200 до 1200 евро, шест месеца без книжка и евентуално два месеца затвор, в зависимост от количеството.
- Шофиране след употреба на наркотици или упойващи вещества - минимум 200 евро глоба, отнемане на книжката между 90 и 180 дни, и лишаване от свобода до 3 години.
- Без колани и за пътниците, които са отпред в автомобила и за тези, които са отзад - глоба 350 евро и отнемане на свидетелството до 20 дни.
- Глоби от 1500 евро за всеки, който пуши в автомобил в присъствие на дете, независимо дали е водач или не. Глобата е двойна до 3000 евро, ако автомобила е държавен.
- Шофиране с джапанки - 50 евро.
- Глоба от 100 евро и 30 дни отнемане на книжка ако и двете ръце не са на волана (пример: пиейки минерална вода).
- Шофиране без книжка ще Ви струва 200 евро.
- За не поставен колан - 350 евро, а книжката се отнема за 10 дни.
- За открит теглич – глобата е около 160 евро.
- За неспазване на сигнализацията на ЖП прелез или неправилно изпреварване глобата е 700 евро и отнемане на книжка до 60 дни.
- Категорично е забранено използването на антирадар. За него глобата е 2000 евро. Като освен парична санкция се предвижда и отнемане на книжката за 30 дни и сваляне на регистрационните табели на превозното средство за два месеца.
При отнемане на номерата, автомобилът няма право да се движи и да остава в Гърция, тъй като без регистрационни табели не може да премине граница. След като изтече наказанието, водачът или упълномощено от него лице може да отиде в Гърция и да получи обратно талона и номерата.
Наказанията се налагат по административен, не по съдебен ред и влизат в сила веднага. Изисквайте протокол за наложената санкция, тъй като имате право да обжалвате. Плащането веднага, води до намаляване на глобата.
Също така е забранено носене на огнестрелно и/или хладно оръжие, включително и пренасянето му в автомобил, ако нямате разрешително, което трябва да бъде преведено и легализирано на гръцки език.
Задължително е да имате валидна застраховка за автомобила!
Други глоби, които ви дебнат:
- Забранено е внасяне на гориво - конфискува се превозното средство. Тълкува се като нелегален трафик на акцизна стока.
- 300 евро за отпадъци на плажната ивица.
- Дивото къмпингуване е забранено. Като глобите за това започват от 150 евро и стигат до затвор.
- Забранено е да се поставят палатки и каравани извън определените за къмпинг места. Глобата е 150 евро и до три месеца затвор.
- Паленето на огън е абсолютно забранено, а санкциите са хиляди евро.
Много важно е да знаете, че ако предоставите автомобила си на трето лице и бъде извършено нарушение, собственикът на автомобила носи наказателна отговорност за злонамерени деяния, извършени с автомобила.
Почивката Ви в Гърция пропада, ако Ви хванат, че сте качили нелегален чужденец на стоп. Според гръцкия наказателен кодекс, присъдите за трафик на нелегални емигранти варират от 2 до 20 години лишаване от свобода за всеки превозван човек!
Наказва се и агресивно поведение срещу униформен служител. Не опитвайте да подкупвате полицай, тъй като ще Ви арестуват и ще поставят автомобила под възбрана поне за 6 месеца.
Часове на тишина:
От 1 април до 30 септември са определени и се прилагат часове за тишина през летния сезон.
Според разпореждане на полицията часовете на дневно и нощно спокойствие са:
- от 15:00ч. до 17:30ч.
- от 23:00ч. до 07:00ч. /сутринта/.
Забранено е вдигане на шум, дори и разговорите на висок тон. Може да отнесете обвинителен акт и да Ви задържат, съобщават от Съюза на българските автомобилисти.