Как ще се промени светът през 2025 II

ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Войната в Украйна се превърна в глобален конфликт, който изправя Запада срещу нововъзвикващ блок от държави. Те предизвикват настоящия световен ред. Популистките движения и авторитарните лидери набират сила в световен мащаб. Толкова много ще зависи от Доналд Тръмп. Какво ни очаква през 2025 г.?

Предизвикахме журналистите на Свободна Европа от всички секции по света да надникнат в бъдещето и да предскажат какво може да донесе следващата година.

В следващите редове те разсъждават върху 2024 г. и споделят своите прогнози за 2025 г.

ЕС: Популизмът в "Крепостта Европа“

Рикард Йозвяк

Идеята за "Крепост Европа“ беше водеща през 2024 г. Държавите от ЕС ставаха все по-строги по отношение на миграцията и търсеха креативни начини да прехвърлят проблема на трети страни. Италия например е създала центрове за обработка на документи на мигранти в Албания.

През 2024 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен спечели желания си втори мандат. През 2025 г. ще бъде още от същото. Популистките партии ще продължат да оформят политиките в държавите членки на ЕС.

В Чехия милиардерът популист и бевш премиер Андрей Бабиш вероятно ще се върне на власт през есента. Така ще се оформи ясен евроскептичен триъгълник с унгарския премиер Виктор Орбан и словашкия премиер Роберт Фицо.

Във Франция популисткото ляво и дясно ще продължат да причиняват главоболия на президента Еманюел Макрон след неуспешния му хазартен ход с парламентарните избори това лято. Нови избори вероятно ще се проведат през лятото и Макрон може да претърпи още по-голямо поражение, като или твърдата левица, или твърдата десница ще осигурят мнозинство.

Германия също се насочва към урните с парламентарни избори през февруари. И докато крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" би трябвало да получи най-добрия си резултат досега - потенциално 20 процента от гласовете - можете да очаквате голяма коалиция от лявоцентристките социалдемократи и дясноцентристките християндемократи. Лидерът на Християндемократическият съюз (CDU) Фридрих Мерц е и вероятният следващ канцлер.

Доналд Тръмп ще оформя политиката на Европа толкова, колкото всеки европеец през следващата година. Новоизбраният президент на САЩ може да накара европейските си съюзници да харчат повече за отбрана на срещата на върха на НАТО в Холандия през юни. Трансатлантическите търговски търкания също са явна възможност, особено ако Брюксел удари Илон Мъск, технологичният магнат и ключов съюзник на Тръмп, и неговата социална медийна платформа X с милиарди евро глоби за неспазване на правилата за социални медии в блока.

Сърбия: Светът на Вучич

Милош Теодорович

Отношенията между Косово и Сърбия остават на историческо дъно, поне от началото на преговорите с посредничеството на ЕС през 2011 г. Усилията за нормализиране на отношенията са в застой, все още накърнени от оттеглянето през 2022 г. на сръбски представители от държавните институции на Косово, жестоките сблъсъци в Северно Косово следващата година и убийството на косовски полицай през септември 2023 г.

Въпреки задънената улица, Сърбия запази характерния си баланс във външната политика: например отказа да санкционира Русия, като същевременно подкрепя териториалната цялост на Украйна. Белград също задълбочи връзките си с Пекин.

В регионалната политика сръбският президент Александър Вучич остава ключов играч и е особено влиятелен в Босна и Херцеговина. Известно е, че той има власт над санкционирания проруски популистки лидер Милорад Додик от Република Сръбска. Република Сръбска е една от автономните области, които съставляват сложната структура на Босна и Херцеговина.

Вучич редовно се позиционира пред ЕС и Съединените щати като умерен политик, способен да смекчи дестабилизиращите тенденции на балканските екстремисти. Неговата двусмислена позиция обаче често кара наблюдателите да се съмняват дали той допринася за стабилността, нестабилността или и двете.

По отношение на напредъка в присъединяването към ЕС Сърбия всъщност изостава от Черна гора, след като Подгорица отбеляза бърз напредък през последната година. Някои дипломати от ЕС дори казаха, че Черна гора потенциално може да се присъедини към блока през това десетилетие. Но дипломатите на Балканите сега са фокусирани върху промяната в Белия дом.

Вучич, например, със сигурност е обнадежден. Той и неговите съюзници изразиха оптимизъм относно завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ, надявайки се за промяна към по-„приятелски настроен към сърбите“ подход в политиката на САЩ.

ПРОДЪЛЖАВА

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови