ПРОДЪЛЖЕНИЕ
Войната в Украйна се превърна в глобален конфликт, който изправя Запада срещу нововъзвикващ блок от държави. Те предизвикват настоящия световен ред. Популистките движения и авторитарните лидери набират сила в световен мащаб. Толкова много ще зависи от Доналд Тръмп. Какво ни очаква през 2025 г.?
Предизвикахме журналистите на Свободна Европа от всички секции по света да надникнат в бъдещето и да предскажат какво може да донесе следващата година.
В следващите редове те разсъждават върху 2024 г. и споделят своите прогнози за 2025 г.
Централна Азия: Нарастващ авторитаризъм
Крис Рикълтън
Условията изглеждаха благоприятни за възраждане на руската мощ в Централна Азия през 2024 г. И така се оказа - въпреки че Москва не успя да наложи напълно своята воля.
Подкрепяните от Кремъл държавни енергийни компании "Газпром" и "Росатом" се радваха на знаменателна година в Узбекистан, като износът на руски газ почти се утрои, а Москва и Ташкент най-накрая сключиха сделка за малко ядрено съоръжение.
След референдума за ядрената енергетика през октомври 2024 г. Казахстан също е готов да построи по-голяма ядрена централа и би било изненада, ако "Росатом" не беше замесена по някакъв начин.
Узбекистан, и Казахстан устояха на натиска да се присъединят към блокове, важни за престижа на Москва, но споровете за руския език и колониалното наследство на Русия в региона не правят нищо добро за перспективите в използваната от Кремъл мека сила за налагане на влияние.
Междувременно Китай ще продължи да печели приятели в Централна Азия през следващата година чрез тиха дипломация и многомилиардни инвестиции, особено в нововъзникващите сектори на транспорта и възобновяемата енергия.
Регионът като цяло ще стане още по-авторитарен. В Таджикистан и Туркменистан това би изглеждало почти невъзможно, но очаквайте и двете да положат усилия.
Междувременно в Казахстан, Киргизстан и Узбекистан журналистите и критиците на режима непрекъснато намаляват, благодарение на рестриктивните нови закони, смразяващите присъди, затвори и очевидно споделеното мнение сред тези правителства, че постепенното премахване на свободите е възможно най-доброто.
Заключителни бележки: Глобалната война
Сергей Медведев
Войната в Украйна придоби наистина глобални размери. Въпреки че се води в Украйна, тя включва десетки държави, засягайки население дори в Африка, Южна Америка и Източна Азия.
Той предизвика най-голямото глобално военно натрупване от разгара на Студената война, поставяйки под въпрос доверието в международните институции от НАТО и Европейския съюз до ООН и Международния наказателен съд.
От едната страна е западният алианс, воден от САЩ и НАТО, който подкрепя Украйна. От друга страна, има нововъзникващ блок от незападни държави, които предизвикват настоящия световен ред.
Китай е тежката категория в тази неформална група. Заедно с Русия, като младши партньор, те са подкрепяни от страни като Иран и Северна Корея. Тези държави представляват алтернативен вид глобализация с техните нови механизми за заобикаляне на западните санкции, нови финансови системи, базирани на криптовалути и свои собствени международни институции като БРИКС и Шанхайската организация за сътрудничество.
Бойните линии са в Украйна, но войната се води навсякъде:
• Русия се меси в изборите по целия свят (Румъния може би е най-пресният пример) и се смята, че извършва саботажи в много западни страни.
• Междувременно Близкият изток отново е погълнат от война.
• Венецуела предявява териториални претенции към съседката си Гвиана.
• Китай внимателно следи конфликта в Украйна, докато обмисля собствена операция срещу Тайван.
През 2025 г. тази глобална война ще набере скорост и е вероятно да се разшири независимо от ситуацията на място в Украйна. Дори евентуално прекратяване на огъня вероятно няма да спре глобалния смут, да не говорим за експанзионистичния плам на Русия или желанието на Кремъл да премахне украинската държавност и да предизвика НАТО и Съединените щати.
Войната в Украйна предизвика лавина. Елитите на антиглобалистите - от ислямистите до реваншистите - усещат кръв и ще има нови огнища на конфликти на неочаквани места по света.
В този смисъл Путин успя в дългосрочния си план да превърне този конфликт в глобален и да предизвика световния ред. Правейки аналогия с Втората световна война, сега сме някъде през 1938 г., с глобален претендент, нерешителен Запад и задаващо се ново Мюнхенско споразумение. Човек може само да се надява да доживее до новата 1945 г.