Потопът: Мъртва дървесина е задръстила деретата

Изоставената мъртва дървесина в горите в Странджа при такъв порой е много логично да се изпързаля в долчинките, оттам в дерета и реки и те да бъдат задръстени.

Това посочва като причина за потопа в община Царево председателят на браншовата организация на лесовъдите и практикуващите в горското стопанство Антоний Стефанов.

Ето коментара на Антоний Стефанов:

По настояване на зелените организации и въведената от тях строга сертификационна система FSC, по която е сертифицирано управлението на горите и в ДГС-та в Странджа, беше наложено изискването всичката мъртва дървесина, старите и болни дървета да се оставят в гората, за да се поддържало и обогатявало биоразнообразието. 

Като че ли столетия назад, вкл. след поголовните изсичания на горите на Странджа по турско, когато те са били удостоени от султана със специален статут като източник на дървени въглища за Истанбул, са се отразили на биоразнообразието в горите на Странджа и то сега е нулево?! - точно обратното е станало.... 

Та, тази мъртва стояща и паднала дървесина в горите, не само в Странджа, но и над Карлово, и навсякъде в България, при такъв порой от над 250-300 мм/м2, е много логично да се изпързаля в долчинките, те да бъдат задръстени, оттам в дерета и реки, и т.н. в устията на основните водни течения - изброените реки - Караагач, Ропотамо, Велека.                                                                             

Ако някой е ходил там и познава района, ще знае, че това са лонгозни гори (за тях колкото повече вода, толкова по-добре), защитени с по няколко категории защитни и специални функции, вкл. и зони по Натура, където дейностите почти са забранени на 100% (има и резервати).                                   

Е, какви изсичания, какви оголвания на Странджа - най-защитената и най-зелена територия в цяла Европа!? Време е, хората да разберат, че зелената дъвка, че Странджа и горите на България са изсечени да бъде изплюта. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови