По време на Втората световна война, в продължение на 3 години през зоопарка на Варшава преминават стотици бегълци. Голяма част от тях живеят в мазето на вилата на директора на зоологическата градина Ян Жабински, която се намира на нейната територията.
По стъпките на бегълците от Холокоста там бяха призьорите на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”.
Йоана Стоянова, Ясен Янев и Симеон Добрев от Бургас, Кристиян Джамалов от София и Полина Динчева от Плевен посетиха емблематични места във Варшава и Краков, свързани с историята на Холокоста по покана на Полския институт към посолството на Република Полша у нас.
Във вилата на Ян и Антонина Жабинки, превърната в музей, ги посрещна уредничката Олга Збониковска, която им разказа интересни истории.
През септември 1939 г. зоологическата градина, намираща се недалеч от една от артилерийските отбранителни батареи на военновъздушната отбрана на Варшава, е бомбардирана. Много животни са убити или бягат. Ян Жабински и съпругата му използват празните помещения и клетки за скривалища на евреи, успели да се измъкнат от варшавското гето. В организирането на тяхното бягство участва и самият Жабински. Той посещава гетото под предлог, че търси отпадъци за изхранване на прасетата, отглеждани на територията на зоопарка.
Вилата е запазена с автентичния си интериор, така както са я обитавали семейство Жабински. Учениците от България видяха мазето, където в пълна тишина са се укривали бегълците, и тесния проход, през който са пропълзявали до празните клетки на животните, когато във вилата са влизали немски войници.
За да им съобщи за опасност, за да могат да се евакуират бързо, Антонина Жабински измислила сигнал, разказа уредничката Олга.
Когато идвали немските войници тя свирела на пианото си етюд от оперетата „Хубавата Елена“ на Офенбах. Когато опасността отминела – етюд от Шопен – и когато го чуели, бегълците можели да се върнат обратно в мазето на вилата. Немските войници така и не разбират, че са се укривали евреи в къщата на Жабински.
Сред хората, които спасяват е и скулпторката Магдалена Грос, която твори в мазето и по-късно споделя, че това са 3 щестливи години от живота й.
За дейността им Ян и Антонина Жабински са наградени от израелския институт Яд Вашем през 1965 г. с медал Праведник на света.
По време на посещението си в Полша учениците разгледаха Музея за история на полските евреи „Полин” във Варшава, фабриката на Оскар Шиндлер, спасил множество евреи по време на нацистката окупация в Краков, музея на Ада – бившият германски концентрационен лагер Аушвиц край Краков и други знакови за съхраняване на историческата памет места.
Пътуването на учениците бе организирано с партньорството на посолството на Полша у нас и е своеобразна допълнителна награда за победителите в конкурса.
Текст и снимки: Ирина Генова