Архитекти искат запазването на фасадите на бившата Мъжка гимназия в Бургас

Група Български архитектурен модернизъм иска запазването на фасадите на Профилираната гимназия по романски езици „Г.С. Раковски“ и ПМГ „Академик Никола Обрешков“ в Бургас. Те се противопоставят на санирането на постройката.

Това е бившата Мъжка гимназия в Бургас. Сградата е важна част от културната памет на Бургас – град, който има всички основания да се гордее със своето минало. Съществено за всяка културна ценност е запазването на нейната автентичност, пишат от Български архитектурен модернизъм.

Групата е за изследване и популяризиране на архитектурата от 1920-те, 1930-те и 1940-те години.

Ето и текста на апела:

До Кмета на Община Бургас,

Общинския съвет на гр. Бургас,

Ръководството на ПМГ „Академик Никола Обрешков“,

Ръководството на ПГРЕ „Г. С. Раковски“,

Бургаската общественост

Апел

във връзка с планиран ремонт

на сградата на бившата Мъжка гимназия в Бургас

Уважаеми Госпожи и Господа,

Сградата на Профилираната гимназия по романски езици „Г.С. Раковски“ и ПМГ „Академик Никола Обрешков“ (бивша Мъжка гимназия) е един от ценните образци на архитектурния модернизъм от периода между двете световни войни в Бургас. Тя е една от най-големите обществени сгради в Бургас в тази стилистика, представя специфични за епохата похвати, което я прави ценна част от архитектурната и строителна история на града.

През годините на своето съществуване сградата, проектирана от известния архитект Храбър Попов (1938-42 г.), е претърпяла различни промени (пристройка, подмяна на дограма и др.), но все още пази духа на междувоенната архитектура и строителна практика от периода. Важна стилистична характеристика е фасадната облицовка – партерът е изпълнен с тъмен грубо обработен камък, който контрастира с бялата гладка облицовка на горните етажи – често прилаган похват при обществените (и в частност училищните) сгради от 1930-те и 1940-те години. 

Специфични за представителния вид на сградата са решението на централния вход с елегантно подвеждащи извити фасадни стени, и широките прозорци на класните стаи, осигуряващи обилното им осветяване. Оформлението на последния атичен етаж създава характерна „рамка“ на композицията – изтеглен навътре ред от по-малки прозорци. Тези похвати са материални показатели за историческата ценност на зданието на бившата Мъжка гимназия и я превръщат във важна част от културната памет на Бургас – град, който има всички основания да се гордее със своето минало. Съществено за всяка културна ценност е запазването на нейната автентичност.

Обичайната практика при ремонти на училищни сгради в България и проектът за унифициране на външния вид на училището в Бургас със съвременната съседна постройка за спорт са притеснителна индикация, че това материално културно наследство може да бъде загубено. Поставянето на каквато и да е изолация върху каменната облицовка ще погуби автентичния вид на сградата и ще компрометира нейните безспорни характерни естетически достойнства. 

Редица изследвания и тополотехнически експертизи през последните няколко години отхвърлят нуждата от саниране на фасадни стени с изолация, чиято трайност е не повече от 10 години, особено при масивни сгради отпреди Втората световна война. Съвременните технологии позволяват различни енергоефективни мерки без унищожаване на фасадните стилистични характеристики – например, чрез вътрешна високоефективна мазилка.

България трябва да опазва достойно своето културно наследство. В Бургас има отлични примери за спасяване на образци на модерната архитектура – като бившето Морско казино, успешно адаптирано наскоро в културен център.

Надяваме се, че сградата на ППМГ „Академик Никола Обрешков“ и ПГРЕ „Г.С. Раковски“ ще бъде още един от тези добри примери на осмислена грижа за културното наследство в Бургас. Подобно действие би имало важен образователен и възпитателен ефект за следващите генерации, на които сме призвани да предадем съхраненото културно наследство на страната.

С уважение,

група „Български архитектурен модернизъм“ – Васил Макаринов и Теодор Караколев

д-р арх. Любинка Стоилова – член на DOCOMOMO International

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови