Легендарен туризъм ще се развива в българската и турската част на Странджа планина.
Това стана възможно с проекта „Легенди без граници”, съфинансиран от Европейския съюз чрез Програмата ИНТЕРРЕГ-ИПП за ТГС България-Турция 2014-2020.
Изпълнители са Център за еврейско-бългаско сътрудничество „Алеф” в партньорство с Одринска изследователска организация на трансграничните култури.
Целта на проекта е да проучи потенциала на Странджа планина за развитие на нови вид туристически продукт – легендарен туризъм, да обвърже характерните странджански легенди с конкретни географски места, да привлече вниманието на местните власти и представителите на туристическия бранш към темата, да създаде 3 пилотни туристически маршрута по легендарните места.
***
Село Мутлу край град Бабаески е свъзано с много странно и чудотворно предание.
Тук живеела една много щедра старица. Веднъж войници минали край къщата й, видели, че готви и я попитали дали може да похапнат.
Забили колове в двора, за да завържат конете си. Били повече от 100 на брой, но старицата ги нагостила всичките с ориз - пилаф. Колкото повече ядяли, толкова повече ставал оризът в тенджерата.
На другия ден от всички колове, забити от войниците в двора на старицата, поникнали млади фиданки. Легендата твърди, че от тях е гората около гроба на старицата.
Заради щедростта си жената получила голяма благодарност от султана. Той й дал името Болджа Найн /баба Болджа/, с което е известна и до днес.
Текст и снимки: meduzata.com